26/02/2023
The Dreamers 9 15 17 15 - 56 -
Frigo Driver 15 11 10 10 - 46 -

Συνέρχονται οι The Dreamers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους The Dreamers μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής κέρδισαν τον Frigo Driver με 56-46 στο Athens Sports Hall!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Frigo Driver στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Χρήστου Παπαδάκη, 4 του Νικόλτσου και 4 του Μιχαλακάκου, προηγήθηκε με 9-15. Ο Νίκος Ελενίτσας με 5 πόντους και οι Περγαντής - Μανασής με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μιχαλακάκος πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 8 πόντων, 14-22. Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν την ανάπαυλα οι The Dreamers και με 4 πόντους του Κωνσταντέλου, 4 του Ανδρέα Ελενίτσα και τρίποντο του Φουντά, μείωσαν στο καλάθι, 24-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χρήστος Παπαδάκης σημείωσε ακόμη 6 πόντους και έδωσε εκ νέου αέρα 8 πόντων στον Frigo Driver, 26-34. Στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με 8 πόντους του Μανασή, 4 του Παναγόπουλου και τριποντάκι του Νίκου Ελενίτσα, προσπέρασαν με 41-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι μωβ είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παναγόπουλο, Νίκο Ελενίτσα, Ανδρέα Ελενίτσα, Μανασή και Κωνσταντέλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-46. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μιχαλακάκος και Χρήστος Παπαδάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/19 βολές, 14/51 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 14/44 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp των The Dreamers ο Μανασής με 17 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Frigo Driver ο Μιχαλακάκος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 7 λάθη.

The Dreamers (Κοντός Γ.): Ελενίτσας Ν. 12 (2), Ελενίτσας Α. 7 (1), Κοντός Ν., Κωνσταντέλος 6, Μανασής 17 (2), Παναγόπουλος 7 (1), Περγαντής 4, Φουντάς 3 (1)

Frigo Driver (Παπαδάκης Χ.): Γκίκας, Γκότσης, Κορμάνος 2, Μαθιός 2, Μιχαλακάκος 18 (2), Νικόλτσος 4, Νταλάπας 2, Παπαδάκης Χ. 20, Παπαδάκης Ν.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο μέρος των The Dreamers!