20/10/2020
Paliagoura 13 10 13 20 - 56 -
Limoges 17 24 15 11 - 67 -

Συνέχεια στην παράδοση για Limoges!

Δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη οι παίκτες της Limoges κόντρα στα Paliagoura, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Σταμάτη και Ρουμελιώτη!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Κασκάνης σκόραρε δυο συνεχόμενα όμορφα καλάθια περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του για να ακολουθήσει ένα σερί από Δαβιλά, Γιαννόπουλο και Δακουτρό φέρνοντας το ματς στο 4-10. Κωστάκης και Λαγός κατάφεραν να μειώσουν για τα Paliagoura. Ο Ρουμελιώτης σκόραρε από τα 6,75 αλλά στην αμέσως επόμενη φάση των μιμήθηκε ο Κωστάκης! Η περίοδος έκλεισε με 13-17 για τη Limoges!

Η δεύτερη περίοδος ήταν η καθοριστική αφού η Limoges ήταν καταιγιστική από τη γραμμή του τριπόντου! Σκόραραν 6 τρίποντα και έφτασαν τη διαφορά στους 18 πόντους στο ημίχρονο. Τρούσας και Ρουμελιώτης σκόραραν τα δυο πρώτα για να ακολουθήσει απάντηση από τον Κωστάκη. Ο Σταμάτης σκόραρε με τη σειρά του δίποντο και στην αμέσως επόμενη φάση ένα τρίποντο που έδωσε αέρα 13 πόντων στην ομάδα του. Ο Σουρλίγκας μείωσε προς στιγμήν αλλά ακολούθησαν 3 ακόμα τρίποντα από Δακουτρό, Ρουμελιώτη και Τρούσα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 23-41 με τα Paliagoura να έχουν δύσκολο έργο για τη συνέχεια.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η προηγούμενη. Ο Κωστάκης σκόραρε για τα Paliagoura αλλά ο Σταμάτης με νέο τρίποντο και μια βολή αύξησε κι άλλο τη διαφορά. Κάπου εκεί τα Paliagoura έδωσαν ενέργεια και με ένα σερί 10-0 έριξαν τη διαφορά με σκόρερ τους Κασκάνη και Λαγό. Μετά το τάιμ άουτ όμως το σκηνικό άλλαξε ξανά αφού η Limoges έτρεξε σερί 11-1! Γιαννόπουλος, Δακουτρός και Δαβιλάς βρήκαν λύσεις και η περίοδος έκλεισε στο 36-58.

Η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου αλλά τα Paliagoura πάλεψαν και κατάφεραν να μειώσουν. Ο Δαβιλάς σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους αλλά 2 συνεχόμενα τρίποντα από Βελέντζα και Κωστάκη έδωσαν ελπίδα στα Paliagoura. Κασκάνης, Τομαράς και Λαγός έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και με γκολ-φάουλ του Κασκάνη η διαφορά έπεσε στους 10. Στα τελευταία 2 λεπτά ο Σταμάτης ήταν καθοριστικός για τη Limoges αφού με τρίποντο στο 1:45 και στα 20 κλείδωσε τη νίκη για τη Limoges. Ο Μούσουρας και ο Κωστάκης κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα και το τελικό σκορ έκλεισε στο 56-67.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/17 βολές, 16/30 δίποντα, 6/32 τρίποντα, μάζεψαν 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα και 13 λάθη Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 14/38 δίποντα και 11/19 τρίποντα, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα και 15 λάθη

Mvp της αναμέτρησης ο Σταμάτης Σταύρος με 17 πόντους, 3/4 βολές, 1/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα, κατέβασε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα και κανένα λάθος! Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κασκάνης Θεόδωρος με 17 πόντους, 3/7 βολές, 7/9 δίποντα και 0/8 τρίποντα ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Paliagoura(Κοντορουχάς Νίκος):  Βελέντζας 3, Αθανασιάδης, Κασκάνης 17, Λαγός 12, Σουρλίγκας 2, Κωστάκης 17, Μούσουρας 3, Τομαράς 2

Limoges (Πατίστας Ευρυπιώτης): Αναστόπουλος, Δαβιλάς 13, Ρουμελιώτης 11, Τρούσας 6, Σταμάτης 17, Γιαννόπουλος 5, Δακουτρός 15, Βασιλόπουλος

Τι μας άρεσε: Η απίστευτη ευστοχία από τα 6,75 για τη Limoges ειδικά στη δεύτερη περίοδο!!