05/03/2023
ΔΣΑ 10 14 12 13 - 49 -
Agrinio Kings 21 15 15 16 - 67 -

Συνέχεια στις νίκες για τους Kings

Το δικό τους σερί φαίνεται να χτίζουν οι Kings έστω και στο τέλος του πρωταθλήματος δείχνοντας ότι βρίσκουν τα πατήματα τους και ακονίζοντας τα δόντια τους για τα playoffs. Νέο θύμα των «Βασιλιάδων» ο ΔΣΑ που συνεχίζει την απογοητευτική του πορεία στον δεύτερο γύρο.

Η πρώτη περίοδος του παιχνιδιού έδειξε τι θα επακολουθήσει με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν πολύ δυνατά και ορεξάτο τον Γιώργο Τσιρώνη  κάνοντας το 10 – 21.

Οι αλλαγές στις δύο ομάδες δεν άλλαξαν τη μορφή του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο μιας και η αστοχία του ΔΣΑ δεν του επέτρεπε να πλησιάσει στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το διάστρεμμά του κορυφαίου ως τότε Γιώργου Τσιρώνη δεν έκοψε την φόρα των Kings που με 12 – 15 επιμέρους σκορ διατηρούσαν τη διαφορά στους 16.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και να περιορίσουν τη διαφορά αλλά οι Kings έβρισκαν συνέχεια λύσεις τελειώνοντας το ματς με σκορ 49 – 67.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και BetssonMVP του αγώνα ήταν ο Φώτης Τσέπας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ αλλά και 4 κοψίματα.

Για τον ΔΣΑ ο Μπέλλας ήταν πρώτος σκόρερ με 17 αλλά ήταν και πολύ άστοχος.

Τι μας άρεσε. Οι Kings έχουν βρει ρυθμό ευχαριστιούνται τα ματς και παίζουν ωραίο μπάσκετ.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ προβληματίζει με την απόδοση του και μοιάζει απογοητευμένος και συμβιβασμένος με την 8η θέση.

ΔΣΑ: (Γρομητσάρης) Γουργουλέτης 4, Κυριλής 6, Μπέλλας 17 (3), Ράπτης 8, Στουραίτης 4, Τάτσης 12, Ψάρρης 4.

Agrinio Kings: (Ματσούκας - Τσιρώνης): Καρακώστας, Κουβέλης Θ. 5 (1), Κουβέλης Γ. 5, Κουτρουμάνος 10 (2), Μπόκας, Πετρόπουλος, Στάμος 10, Τζαγκαράκης 7, Τσέπας 16, Τσιρώνης 14 (4).