28/02/2022
Lasson BC 14 14 15 18 - 61 -
Αμόκ 18 16 15 22 - 71 -

Συνέχισε τα… γνωστά της η ΑΜΟΚ!

Σε ένα πραγματικά υπέροχο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου, η ΑΜΟΚ έφτασε στην επικράτηση απέναντι στη Lasson, η οποία την κόντραρε μέχρι τέλους, με το 61-71, προσθέτοντας ένα ακόμη ροζ φύλλο στην κατοχή της.

Η ΑΜΟΚ έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την μπάλα να ακουμπάει αρκετά στον Καστρίτη, ο οποίος είτε εκτελούσε είτε προσπαθούσε να δημιουργήσει, με τον Τσουπαρόπουλο (1) να εκτελεί από την κορυφή, με την ομάδα του να ακολουθεί στο σκορ με 14-18, στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η είσοδος των Νικιταίδη και Βλάχου βελτίωσε αισθητά την εικόνα των γηπεδούχων, με τη Lasson να στηρίζεται στις εμπνεύσεις του Καραμπά στο επιθετικό μισό και να πλησιάζει στην ισοφάριση του σκορ στα μέσα της περιόδου, να τα καταφέρνει και να βάζει δύσκολα στην ΑΜΟΚ, η οποία όμως με ψυχραιμία μπήκε ξανά σε θέση οδηγού και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 28-34.

Η Lasson δεν… ξεκολλούσε από την ΑΜΟΚ, με τους Νικιταίδη και Καραμπά να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και να αποτελούν τον κινητήριο μοχλό για τους γαλάζιους, σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που είχε ένταση, πάθος και έκλεισε στο 43-49 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έβρισκαν τις λύσεις για να διατηρούν αυτό μικρό προβάδισμα.

Η ΑΜΟΚ δεν έχασε τη συγκέντρωσή της, με σωστές επιλογές έψαξε τα miss match με τον Καστρίτη κοντά στο καλάθι και έφτασε στην τελική επικράτηση απέναντι στην εξαιρετική Lasson με το τελικό 61-71.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Βιγικάκης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Lasson ξεχώρισε ο Στέφανος Ντίσιος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/45 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 2/10 βολές, 54 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 18/34 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα,

ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Lasson (Καραμπάς) : Καραμπάς 17 (12 ριμπ.), Μανίκας 4, Κοντονάτσιος 4, Τσουπαρόπουλος 6, Ντίσιος 19 (11 ριμπ.), Νικιταίδης 5, Κρητικός, Κολλάρος 6.

ΑΜΟΚ (Δουρακάκης) : Δουρακάκης 3, Ορφανός 11, Αβαρκιώτης 2, Τρυγωνόπουλος 6, Ιωαννίδης, Γράψας 8, Βιγικάκης 19 (10 ριμπ.), Καστρίτης 17 (11 ριμπ.), Κατσιγάρης 5.

Τί μας άρεσε : Εξαιρετικός αγώνας, γεμάτος αγωνία και όμορφες φάσεις!