01/10/2022
Boom Shakalaka 13 15 7 24 - 59 -
Athens Touvlakers 14 15 14 27 - 70 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η αρμάδα του Λειβαδά!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Athens Touvlakers πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν των Boom Shakalaka με σκορ 59-70 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παντελή Ρίζα, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, 7-3 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προσπέρασαν με επτά, 7-14, για να έρθει η αντίδραση της παρέας του Αγγελάκη, καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 6-0 έκλεισε τη περίοδο στο μείον ένα, 13-14 . Ο Κοσκέρας πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Λάσκος είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Touvlakers με τον Ρίζα να ηγείται των προσπαθειών τους προσπέρασαν στο σκορ, 19-22 , οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα 25-24, για να έρθει νέα απάντηση της ομάδας του Αντώνη Λειβαδά, αφού με ένα σουτ τριών πόντων του Μαρίνου και ένα καλάθι του Ρίζα οδηγήθηκαν στο ημίχρονο στο συν ένα, 28-29 . Οι Μαρίνος και Ρίζας είχαν από 4 πόντους, ενώ ο Μπουρνουσούζης είχε 7 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των Boom πέρασαν σε θέση οδηγού, 33-38, ενώ έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων με σκορ 35-43 . Ο Αγκαριδάκης πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Λάσκος είχε 4  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αν είχε ονοματεπώνυμο θα ήταν αυτό του Νίκου Μαρίνου, καθώς με τρία εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 οδήγησε την ομάδα του στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση της Development 2 με σκορ 59-70 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μαρίνος με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Μάριος Μπουρνουσούζης είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ  .

Οι Athens Touvlakers είχαν 15/42 δίποντα, 10/39 τρίποντα, 10/12 βολές, 52 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/59 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/16 βολές, 51 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη .

Boom Shakalaka(Αγγελάκης): Μπούρμπουλας 2 , Μπουρνουσούζης, 18, Λάσκος, Παναγιωτίδης 4, Αγγελάκης .

Athens Touvlakers(Λειβαδάς) : Ρίζας 12, Θεοδωρακόπουλος 5, Λειβαδάς, Κουμουνδουρέας 4, Παισόπουλος 6, Μαρίνος 18, Κοσκέρας 9, Αγκουριδάκης 12, Καρμοίρης 4  .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Νίκου Μαρίνου έξω από τη γραμμή των 6.75 !