28/09/2021
Leontario BC 18 19 15 15 - 67 -
Kavlanta Hawks 9 12 13 14 - 48 -

Συνεχίζει ακάθεκτο το Leontario !

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , το Leontario διπλασίασε τις νίκες του στο θεσμό , καθώς επικράτησε των Kavlanta Hawks με 67-48 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τους Παναγιώτη Πλαγιανάκο και Μπάμπη Τσιαντή , καθώς  βοήθησαν  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , μοίρασαν ασίστ , έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και τελείωσαν την αναμέτρηση με 17 και 21 πόντους αντίστοιχα .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο καθώς προηγήθηκαν ,9-2 και 16-4 , με το τέλος  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 18-9 . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Πλαγιανάκος με 7 πόντους , ενώ από τα γεράκια ο Τζώρτζης είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα  οι γηπεδούχοι έπαιξαν ακόμη καλύτερο μπάσκετ  και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα  έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 16 πόντους διαφορά , 37-21 . Ο Τσιαντής  σε αυτό το διάστημα είχε 7 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Παπαδημητρόπουλος είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ , σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανους  τρόπους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 18 πόντους διαφορά,52-34, όπου ήταν  το  σκορ  του δεκαλέπτου. Ο Στέλιος Λεστάκης πέτυχε 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβως είχε ο Τάσος Τζώρτης .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν τη δεύτερη τους νίκη στο Basketaki Cup με  67-48 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πλαγιανάκος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ Τάσος Τζώρτης τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους , 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ ,

Το Leontario είχε συνολικά 18/43 δίποντα , 8/24 τρίποντα , 7/11 βολές , 46 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 5 κλεψίματα, 1 κοψίμo και 17 λάθη , ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/53 δίποντα , 3/20 τρίποντα , 5/9 βολές , 31 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 2 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 10 λάθη .

Leontario(Tαμπάκης) : Κοκκινάς , Αγγελής  , Ζαβιτσάνος 9 , Πλαγιαννάκος 17  , Κορωνάκης 6 , Νανούσης  , Κωνσταντιδέλης 5 , Τσιαντής 21 , Λεστάκης 6 , Χατζησπύρου 3 .

Kavlanta Hawks(Τσαντές) : Nτέμος 2 , Μπίτρος 2 , Λιόδης 2 , Κολυβάς 8 , Παπανικολόπουλος  , Ιωαννίδης 5 , Αναστασίου , Παπαδημητρόπουλος 10 , Τζώρτζης 13 , Αλεβίζος 6 .

Τι μας άρεσε : Η πολύ καλή εμφάνιση των Πλαγιαννάκο και Τσιαντή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  !