09/10/2021
Destroyed Pistons 9 11 11 8 - 39 -
Antilalos BC 14 16 15 10 - 55 -

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Antilalos!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό προπονητήριο του ΟΑΚΑ, ο Antilalos πήρε την τρίτη νίκη του στο όμιλο και πέρασε αήττητος στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας με 39-55 των Destroyed Pistons.

Στηριζόμενος στους… δίδυμους πύργους του κάτω από τα καλάθια, Γκολέ και Μερκεβίτσιους, ο φιλοξενούμενος Antilalos ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, με το 9-14 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Ένας εξαιρετικός Καλογερόπουλος κρατούσε τους Destroyed στο παιχνίδι, με τον έμπειρο play maker των γηπεδούχων να εκτελεί από τα 6.75, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Λιθουανό τους γίγαντα για το 20-30 πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά στάνταρ, με τον Σπανόπουλο να προσπαθεί με το αεικίνητο και γεμάτο ενέργεια παιχνίδι του να επιστρέψει τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, μη μπορώντας να κάνει κάτι παραπάνω από το να μειώσει τη διαφορά στο 31-45, με τρεις βολές στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ελεύθερος ρυθμός και η διάθεση των δύο ομάδων να εκμεταλλευτούν το ανοιχτό γήπεδο μας προσέφερε άλλο ένα όμορφο δεκάλεπτο, με τον Antilalo να είναι… μανούλα σε αυτό το στυλ παιχνιδιού και να κλειδώνει το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 39-55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Μερκεβίτσιους με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 κοψίματα. Από Destroyed ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 8/42 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 8/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/47 δίποντα, 2/29 τρίποντα, 3/7 βολές, 63 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 12 λάθη.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Καλογερόπουλος 12 (9 ριμπ.), Καρατσίκος 9, Μάλφας 6, Σπανόπουλος 12.

Antilalos BC (Γκολές): Μερκεβίτσιους 20 (15 ριμπ.), Γκολές 7, Δοξαστάκης 2, Ζαμπέτας 2, Καραγιάννης 6, Λάγιος Δ. , Λάγιος Ν. 2, Μπαμπλέκος, Παπανικολάου, Ραλλάτος 4, Ρούσκας 5, Σουλτάτος 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!