25/02/2024
Κούροι Κέας 13 12 12 8 - 45 -
Skroutz 9 9 20 15 - 53 -

Συνεχίζει δυναμικά το Skroutz!

Την πρώτη τους νίκη στη φετινή χρονιά έψαχναν οι Κουροι Κέας, με το Skroutz να έχει θέσει ως στόχο την κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο ζεστοί στην αναμέτρηση και με σερί 8-0, προηγήθηκαν 10-4. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και βιαστικοί στις επιθέσεις τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-9.

Οι Κούροι Κέας, με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γκόλια, συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ. Το Skroutz κρατούσε επιθετικά ο Μητσοτάκης, όμως η αστοχία συνεχιζόταν για τους φιλοξενούμενους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Skroutz γύρισε τον διακόπτη. Με πίεση στην άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβαλε τα ελεύθερα σουt και με σερί 13-0, πήρε το προβάδισμα (27-31). Οι Κούροι Κέας, δεν τα παράτησαν και μείωσαν στον πόντο με την λήξη του δεκαλέπτου (37-38).

Στην τελευταία περίοδο το Skroutz μπήκε αποφασισμένο να καθαρίσει το ματς και με σερί 9-0, πήρε διψήφια διαφορά πόντων (37-47). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Το Skroutz πήρε τελικά την νίκη με σκορ 45-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Μητσοτάκης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γκόλιας με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ.

Κούροι Κέας (Βουτυράς): Βουτυράς 3, Πούλαϊ 3, Βούλγαρης 6, Γκόλιας 11, Μουζάκης, Μπεθάνης 9, Παούρης 12, Ρουσουνέλος 1.

Skroutz (Ρέντζος): Αυγουλής, Δούμας 4, Καντιδάκης 9, Μερεμέτης 2, Μητσοτάκης 23, Ξένος 3, Παπαδόπουλος 12, Ρέντζος.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση του Skroutz στο δεύτερο ημίχρονο.