19/03/2022
Γέροντες 11 5 16 17 - 50 -
Green Rose BC 18 19 21 18 - 76 -

Συνεχίζει να ανθίζει το Green Rose!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό το Green Rose, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της D2-League κέρδισε εύκολα τους Γέροντες με 50-76 και παραμένει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τον Γεράσιμο Διβάρη να μπαίνει σεληνιασμένος στο παιχνίδι και να σκοράρει 11 πόντους, το Green Rose πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 11-18. Ο Στρατήγης με 5 πόντους και ο Καρέλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 5 οι πόντους του Κοσμόπουλου, 4 του Διβάρη και 4 του Τριανταφυλλόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 16-37. Δεν μπόρεσαν οι Γέροντες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Στρατήγη και Χριστόπουλο να σκοράρουν 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι, καθώς με δύο τρίποντα του Τριανταφυλλόπουλου, 6 πόντους του Δημητρόπουλου, 4 του Κώστα Καναβάρου και τρίποντο του Κοσμόπουλου, ξέφυγαν στους 25 πόντους, 33-58. Ούτε και στην τρίτη περίοδο κατάφεραν τα Γερόντια να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 7 πόντους που πέτυχε ο Καρέλος και τους 5 του Δασκάλου. Σκορ τρίτης περιόδου 33-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και έτσι το Green Rose έφτασε με σβηστές τις μηχανές του στη νίκη με 50-76, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Διβάρη, Τριανταφυλλόπουλου, Κώστα Καναβάρου, Δημητρόπουλου και Ροζάκη. Για τους Γέροντες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δασκάλου, Στρατήγης, Καρέλος και Χριστόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 20/69 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/14 βολές, 26/62 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Δασκάλου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 7/20 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Green Rose ο Διβάρης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 11/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Γέροντες (Καρέλος): Μεταξάκης, Στρατήγης 14 (1), Καρέλος 13 (1), Χριστόπουλος 6, Δασκάλου 15, Λομπαρδής 2, Παπανικολάου, Κοκότσης

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Τριανταφυλλόπουλος 15 (3), Κοσμόπουλος 8 (2), Διβάρης 25, Δημητρόπουλος 13 (1), Καναβάρος Θ., Καναβάρος Κ. 9, Ροζάκης 6

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των πράσινων μέσα στην ρακέτα!