09/01/2020
Black Mamba 17 17 20 16 - 70 -
Blazers BC 5 16 12 20 - 53 -

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει το Black Mamba!

Ακόμη μια σπουδαία νίκη πήρε το Black Mamba στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα των Blazers με 70-53 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση, παρέα με τους Brazzers!

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Μπασδάνη στο ματς, καθώς με προσωπικό show του Λουκόπουλου με 10 πόντους και 4 του Δέδε, προηγήθηκε με 17-3, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 17-5, διαμόρφωσε ο Αθηναίος για λογαριασμό των μπλε, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε βάλει και ένα έμμεσο τρίποντο.

Στην δεύτερη περίοδο το Black Mamba διατήρησε εύκολα την διψήφια διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +16, 24-8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 34-21, μετά από 7 πόντους του Μπολοτάκη, 5 του Δέδε και άλλους τόσους του Λουκόπουλου. Ο Αθηναίος με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Blazers και στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας βοήθειες από τους Τσολακίδη, Μπαμπίλη και Τουρτσινάκη, που πρόσθεσαν από 3 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να κλειδώνουν το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με ακόμη 11 πόντους του Μπολοτάκη και τριποντάκι του Μαρίτσα, ξέφυγαν στους 21 πόντους, 54-33! Δεν μπόρεσε η ομάδα του Κοκκινάκη να αντιδράσει ούτε και σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους που έβαλε ο Γεωργίου και τους 4 του Αθηναίου. Σκορ τρίτης περιόδου 54-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον αντίπαλο και με δράστες τους Μπολοτάκη (7π), Κουτετέ (4π) και Μαρίτσα (3π), έφτασε στην άνετη νίκη με 70-53. Για τους Blazers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσολακίδης (10π), Γεωργίου (5π) και Μπαμπίλης (3π), χωρίς να αρκεί στην ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 26/54 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά,  οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 12/42 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Mvp για το Black Mamba ο Μπολοτάκης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 12/22 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Blazers ο Τσολακίδης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 5 (9 ασίστ, 5 κλεψ), Λουκόπουλος 17 (2 τριπ, 5 ασίστ), Μαρίτσας 6 (2), Μπολοτάκης 27, Κουτετές 4, Δέδες 11

Blazers (Κοκκινάκης): Μπαμπίλης 6 (2), Μπερνιδάκης, Τσολακίδης 13 (3), Χουλιαράς 1, Κοκκινάκης, Αθηναίος 16 (1), Γεωργίου 14 (2), Τουρτσινάκης 3

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή του το Black Mamba!