29/10/2023
Komic Mastoras BC 7 8 7 11 - 33 -
Nea Tripodokratia 22 11 11 17 - 61 -

Συνεχίζει την προέλαση η Nea Tripodokratia!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό του Seven, για το πρωτάθλημα της Evolution League, η Nea Tripodokratia αποδίδοντας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού πολύ όμορφο μπάσκετ, πέτυχε τη τέταρτη διαδοχική νίκη, αυτή τη φορά επί του Komic Mastora, με το ευρύ 33-61!

Στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν  στο παρκέ του Seven με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον Komic στους εφτά πόντους και με τους Αμανατίδη, Βασιλάκο, Βαλαμβάνο και Μιχαλόπουλο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 7-22! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Λίγγρης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με πέντε πόντους ενεργητικό του.

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 8–11. Οι Αμανατίδης και Μιχαλόπουλος συνέχισαν να ξεδιπλώνουν στην αρένα του Seven ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει σαν παίκτες, σκοράροντας από 4 πόντους ο καθένας. Στην αντίπερα όχθη, ο Komic βρήκε αγωνιστικό ρυθμό μέσω της άμυνας και «είδε» τον Νικόλα να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πετυχαίνοντας 4 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό! Το ημίχρονο έκλεισαν με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 15–33.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να μη δώσουν κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει,  ότι μπορεί να φύγει με κάτι θετικό από αυτό το παιχνίδι. Η Nea Tripodokratia κράτησε εκ νέου τον Komic σε μονοψήφια επίπεδα, όσον αφορά την επιθετική συγκομιδή, έλεγξε τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησε άρτια την μπάλα, είχε σωστές επιλογές, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Αμανατίδη να προσθέτει ακόμα εννέα πόντους, κατάφερε να οδηγηθεί στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν 22(22–44).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι απελευθερωμένοι πλέον από το οποίο άγχος της νίκης, πρόσφεραν όμορφο θέαμα, χαρίζοντας μας μοναδικής ομορφιάς φάσεις, με τον ήχο  από τη κόρνα λήξη της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 33-61!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Αλέξανδρος Λίγγρης τελείωσε με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 22/46 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/43 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 7/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη .

Komic Mastoras:(Σερεβέτας): Αγγελάκης 4, Αυγερινός, Γρηγοράκης 3, Κυριαζόπουλος, Λίγγρης 11, Μαρμαράς Μελέκος 4, Νικόλας 10, Σερβετάς 1.

Nea Tripodokratia:(Ιατρίδης): Αμανατίδης 22, Βαλαμβάνος 10, Βασιλάκος 5, Δεντάκης 7 Κουρούμαλος, Μιχαλόπουλος 17.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό ταλέντο της ομάδας των νικητών!