27/11/2023
Young Ballers BC 16 23 21 16 - 76 -
Bonobo BC 14 17 13 9 - 53 -

Συνεχίζει το σερί των Ballers!

Σε ενα ήρεμο σχετικά βράδυ, οι Ballers φόρτσαραν στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στους μαχητικούς, αλλά λίγους, Bonobo και έφυγαν από τον Άγιο Νικόλαο νικητές με 76-53.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μουζάκη και το Κολυβάκη να βρίσκουν στόχο για τους πράσινους και τον Φουρλή να οδηγεί επιθετικά, με τέσσερις πόντους, τους Bonobo. Ο Κολυβάκης (6π) και ο Στεφανάκος (5π) ήρθαν από τον πάγκο, έδωσαν λύσεις και προβάδισμα έξι πόντων στους Ballers, όμως ο Κιτσαντάς με τέσσερις και ο Φουραδούλας με δύο μείωσαν στους δύο πόντους τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, 16-14.

Πολύ πιο αποτελεσματικοί φάνηκαν οι Ballers στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Με μπροστάρη τον Ανδρεάδη (7π), οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων για πρώτη φορά στο ματς, 26-16, για να απαντήσει ο Αλφαντής με εννιά και να ξανακλείσει τη ψαλίδα. Οι Ballers, κρατώντας το πόδι πατημένο στο γκάζι και σκόρερ τους Ζορμπάνο (5π) και τον Κολυβάκη (7π) έκλεισαν το ημίχρονο σε θέση οδηγού, 39-31.

Ο Παυλόπουλος μπήκε ζεστός μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με δύο τρίποντα, μείωσε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφια τιμή, 45-39. Από την άλλη, ο Ζορμπάνος (7π) και ο Κολυβάκης  (6π) συνέχισαν να προκαλούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας 16 πόντων στους γηπεδούχους. Σκορ τρίτης περιόδου, 60-44.

Το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Bonobo να πετυχαίνουν τον στόχο δια χειρός Παυλόπουλος (5π) και τους Ballers, με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και 6 διαφορετικούς σκόρερ να κάνουν τα απολύτως απαραίτητα και να φτάνουν στη νίκη με 76-53.

Betsson MVP για τους Young Ballers αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Bonobo ξεχώρισε ο Αντώνης Κιτσαντάς με 10 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Οι Βallers είχαν 24/44 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 10/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 16 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/39 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 8/15 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα και 23 λάθη.

Young Ballers (Στεφανάκος): Μουζάκης 11, Στεφανάκος 13, Κρόκος, Ζορμπάνος 14, Αργυρόπουλος 2, Θεανίδης 6, Καβαλλάρης 4, Ανδρεάδης 7, Κολυβάκης 19, Ράπτης.

Bonobo (Φουραδούλας): Παυλόπουλος 13, Κιτσαντάς 10, Φοραδούλας 3, Αλφαντής 9, Φουρλής 16, Μπίτσικας 2.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η διάθεση των δύο ομάδων!