07/06/2022
Peristeri Histons 8 12 14 13 - 47 -
Χάνειball 11 7 10 11 - 39 -

Συνεχίζει το τρένο των Peristeri Histons!

Το βράδυ της Δευτέρας 6 Ιουνίου στα Άνω Λιόσια, οι Peristéri Histons κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση με 47 – 39 απέναντι στην Χάνειball κι έκαναν το 4 στα 4, στο έβδομο όμιλο της D2.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Χάνειball να έχει μικρό προβάδισμα 8 – 11. Ο Κ.Σ. Χριστόπουλος ήταν το πρώτο βιολί με 7 πόντους με Κότσιφα, Γ. Χριστόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους γηπεδούχους Μιχαλόπουλος και Μ.Πλινθίδης έβαλαν από 3 πόντους με τον Δερβεντζή να σκοράρει ένα δίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με οδηγό στην επίθεση των Δερβεντζή με 6 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 18. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι, με τον Κ.Σ. Χριστόπουλο μόνο να ξεχωρίζει με δύο τρίποντα.

Η Χάνειball μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Κότσιφα και βοήθειες από Γ. Χριστόπουλο, Κ.Σ. Χριστόπουλο, ξέφυγε 22- 26. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Λαμπρόπουλο με 6, Μιχαλόπουλο – Παπαβασιλείου με 4 πόντους αντίστοιχα, να αναλαμβάνουν δράση , έγραψαν το υπέρ τους 34-28.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι με τον Παπαβασιλείου να κάνει πράγματα και θαύματα με 7 πόντους , έστειλαν την διαφορά στο + 12. Η Χάνειball κροσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπελεφάντη μπροστάρη με 6 πόντους και τον Κ.Κ. Χριστόπουλο να βάζει ένα τρίποντο για να έρθουν Α.Πλινθίδης και Μιχαλόπουλος με γκολ φάουλ, να διαμορφώσουν το τελικό 47 – 39.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Παπαβασιλείου με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπελεφάντης με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Histons είχαν 18 / 53 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η Χάνειball είχε 10 / 41 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Peristéri Histons(Παπαβασιλείου ): Ζακυνθινάκης , Λαμπρόπουλος 8, Δερβεντζής 12, Δομπαράς(8ρ.), Μιχαλόπουλος 7, Α.Πλινθίδης 4(7ρ.), Μ.Πλινθίδης 5(7ρ.) , Παπαβασιλείου 12(11ρ.), Μάνος.

Χάνειball(Κ.Κ. Χριστόπουλος): Ι. Χριστόπουλος 5(9ρ.), Κ.Κ.Χριστόπουλος 4, Κ.Σ. Χριστόπουλος 17(11ρ.), Μπελεφάντης 6(10ρ.), Κότσιφας 5(7ρ.), Δαμουλάκης 2.

Τι μας άρεσε: Οι ρόλοι που έχουν αποκτήσει οι παίχτες των Histons μάσα στο παρκέ!