22/10/2023
Brothers United 18 16 18 13 - 65 -
Miami Heets 24 13 13 18 - 68 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Miami Heets!

Στο κλειστό Seven της Παλλήνης, για το πρωτάθλημα της Master, oι Miami Heets, πήραν τη τρίτη τους συνεχόμενη νίκη, καθώς επικράτησαν των Brothers United 65-68.

Δυνατό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ, θέλοντας να προσφέρουν θέαμα στο κοινό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με τους 8 πόντους του Κουτούζη,  6 πόντους του Κανελλόπουλου και από 2 πόντους του Μπιτζή. Από την άλλη μεριά, οι άσπροι, πέτυχαν καλάθια με τους 10 πόντους του Αναστασίου, 9 του Βαντή και 4 πόντους του Ταγματάρχη. Το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε τους Miami Heets να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 18-24.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα βελτιώθηκε και για τις δυο ομάδες, με τους Brothers United να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, καθώς με 3 πόντους του Κανελλόπουλου και 5 του Κατρατζή,  βοήθησαν αποτελεσματικά την ομάδα τους να παραμείνει κοντά στο σκορ,  μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με 34-37. Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι, παρά την πίεση των γηπεδούχων, έμειναν κοντά στο σκορ, χάρη, στους 5  πόντους του Αλογοσκούφη και τους 2 πόντους του Ταγματάρχη.

Αρχή τρίτου δεκαλέπτου και το ματς παρέμενε ντέρμπι. Οι Brothers Unites άσκησαν πίεση ψηλά, ήταν αποτελεσματικοί και με πρωταγωνιστές τους Κανελλόπουλο με 2 πόντους, Μπιτζή 2 πόντους και Ροδίτη 3 πόντους έβαλαν δύσκολα στους. Οι Miami Heets ήταν ψύχραιμοι και με  κύριο πυλώνα επιθετικά τον Αναστασίου με 6 πόντους, διατηρήθηκαν, αν και έχασαν το προβάδισμα τους, στους πλην 2. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 52-50

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να καταθέτουν ψυχή και σώμα στο παρκέ. Οι προσωπικότητες των άσπρων βγήκαν μπροστά, αφού Αναστασίου (4π), Δρίτσας (10π), ήταν καθοριστικοί στο φινάλε, δίνοντας μια ακόμη νίκη στην ομάδα τους με σκορ 65-68 . Οι Brothers γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους παρά την προσπάθεια που έκαναν

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/26 βολές, 18/36 δίποντα και 5/23τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές  και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 20/37 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, 6 κοψίματα και έκαναν 17 λάθη

Betsson mvp για τους Miami Heets, ο Αναστασίου με 20 πόντους. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, είχε 3 κλεψίματα, 3 ασσίστ και 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Brothers United, ο Κουτούζης  με 25 πόντους. Πήρε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Brothers United ( Κανελλόπουλος): Κανελλόπουλος 11, Κατρατζής 8, Κόντος 2, Κουτούζης 25, Μπιτζής 14, Πίτος 2, Ροδίτης 3
 Miami Heets ( Αλογοσκούφης): Αλογοσκούφης 7, Αναστασίου 20, Βαντής 11, Δρίτσας 14, Μαρινάκης 3, Παπαδόπουλος, Ταγματάρχης 11, Τζουβανάκης 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων