08/10/2019
Terroristas 5 12 1 13 - 31 -
Bobeeres 14 12 13 8 - 47 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Bobeeres!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στο Basketaki Cup οι Bobeeres αφού επικράτησαν εύκολα των Terroristas με 31-47 σε παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των «πράσινων» στο παιχνίδι, αφού με καλάθια των Σιάτρα, Αγάθου και Αντωνόπουλου προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 2-12. Οι Terroristas που άργησαν να πάρουν μπρος, σκόραραν με τον Λίτινα και τον Γιακουμή, διαμορφώνοντας το κατά τους 5-14 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 12 πόντους. Ο Λίτινας με δύο τρίποντα ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση των Terroristas, ενώ ένα τρίποντο είχε και ο Στράτης. Οι Bobeeres με πρωταγωνιστές τους Ξουράφη, Μωυσίδη και Τσιακανίκα διατήρησαν το +9 (17-26) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το νικητή. Οι Bobeeres με οδηγό την εξαιρετική τους άμυνα, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 1-13 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +21 (18-39) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Αγάθος ήταν αυτός που κυριάρχησε στην ρακέτα, ενώ ο Σιάτρας έβαζε εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Οι «τρομοκράτες» ήταν αρκετά άστοχοι, έκαναν αρκετά λάθη και βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοίχο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Ο κόουτς Αρβανιτέλης δοκίμασε διάφορα σχήματα και πρόσωπα και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει συνέχειας. Οι Terroristas προσπάθησαν να μειώσουν το εύρος της ήττας τους και εν τέλει το κατάφεραν, με τους Μαυρίδη και Κονοφάο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους. Τελικό σκορ στο ΓΣΠ, 31-47 και 3/3 για τους Bobeeres.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Σιάτρας με 11 πόντους (5/10 δίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιακουμής με 7 πόντους (3/6 δίποντα, 1/4 βολές) και 12 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/28 δίποντα (21,4%), 3/24 τρίποντα (12,5%) και 10/30 βολές (33,3%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα (40%), 1/21 τρίποντα (4,8%) και 8/17 βολές (47,1%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 5, Κουτούβαλης, Μαυροσκότης, Βατικιώτης 1, Τσιαούσης, Λίτινας 9 (2), Στράτης 4 (1), Γιακουμής 7, Κονοφάος 3, Καρδάσης 2

Bobeeres (Αρβανιτέλης): Ξουράφης 9, Τζώρτζης 5 (1), Καββαδίας, Μωυσίδης 6, Σιάτρας 11, Σακελλαράκης 7, Αντωνόπουλος 2, Κούρτης, Αγγελακόπουλος 1, Τσιακανίκας 2

Τι μας άρεσε: Το γεμάτο ρόστερ των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Terroristas καθώς και τα 27 λάθη τους.