29/11/2019
Athens Bucks 11 14 16 18 - 59 -
Kasonic Beers 11 11 10 10 - 42 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Athens Bucks!

Σε ένα ματς στο οποίο ξεχώρισε η ένταση και το πάθος για τους δύο βαθμούς της νίκης, οι γηπεδούχοι Athens Bucks έκαναν το 4-0 στον όγδοο όμιλο της Development 2, νικώντας με 59-42 τους Kasonic Beers, οι οποίοι δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη. Το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού.

Δανιάς (4), Σιμωτάς (3) και Αμανατίδης (4) ήταν οι τρεις παίχτες των γηπεδούχων που βρήκαν στόχο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Σιαμόπουλο (8) από πλευράς Kasonic να μονοπωλεί το σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους και έτσι να οδηγούμαστε στο 11-11 της πρώτης περιόδου.

Ο Σπυριδώνης (11) βρήκε χώρους και με όμορφες προσπάθειες, έδωσε το στίγμα του στο δεύτερο δεκάλεπτο για Bucks, με Ζυγούρη Γ. (6) και Προσηλιακό (5) Να εκτελούν και το 25-22 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Αμανατίδης (6) βγήκε σεληνιασμένος από τα αποδυτήρια στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με τον Σπυριδώνη (4) να τον συμπληρώνει, έδωσαν τον απαιτούμενο ρυθμό στην ομάδα των Athens Bucks έτσι ώστε να ξεφύγει στο σκορ, παρά τις προσπάθειες του Σιαμόπουλου (4) και το σκορ να κλείνει με 41-32.

Ο Ζώταλης (6), είχε πολύ όμορφες προσπάθειες σε όλο το ματς, οι οποίες δεν βρήκαν στόχο, αλλά στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, ήταν εύστοχος και σε συνδυασμό με τους άστοχους Kasonic Beers, οδηγηθήκαμε στο τελικό 59-42 καθώς δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο μέρος του αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από πλευράς Kasonic Beers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Σιαμόπουλος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Athens Bucks είχαν 22/62 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 13/15 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 22 λάθη. Οι Kasonic Beers είχαν συνολικά 16/64 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 7/23 βολές, κατεβάζοντας 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 6 (12 ριμπ), Αγγέλου, Κουτσιάνας 2, Γκορίτσας 2, Σιμωτάς 3, Σπυριδώνης 17, Χάλαρης 7 (7 ριμπ), Δανιάς 8 (9ριμπ), Αμανατίδης 12 (11 ριμπ), Σωτηρόπουλος 2.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Προσηλιακός 6, Ζυγούρης Μ. 1, Παπαδόπουλος 3 (3 ριμπ), Ζυγούρης Γ. 11, Αχιλαδέλης 4, Σιαμόπουλος 12 (5 ριμπ), Σελίμης 5 (6 ριμπ), Γκόνης.