30/10/2021
Shadows 12 20 23 18 - 73 -
Kavlanta Hawks 7 12 12 20 - 51 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Shadows!

Τρία στα τρία για τους Shadows στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την εξάδα των Kavlanta Hawks με 73-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Shadows, καθώς με 4 πόντους του Καραμάνου, άλλους τόσους του Κοντοδήμα και 4 του Παπαγιάννη, προηγήθηκαν με 12-7. Ο Βιδάλης με 5 πόντους και ο Τζώρτζης με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Τζώλη, 6 του Μασσαλή και 5 του Πασχάλη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 32-19. Μόνος του πάλευε για τους Kavlanta Hawks σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα ο Τζώρτζης, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Shadows, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη με 11 πόντους και άλλους 5 του Μασσαλή, ξέφυγαν στους 24, 55-31. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 6 πόντους του Βιδάλη και τους 4 του Τζώρτζη. Σκορ τρίτης περιόδου 55-31!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Shadows έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-51, έπειτα από 7 πόντους του Κοντοδήμα και 4 του Χαριάτη. Για τα Γεράκια στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βιδάλης (7π), Αναστασίου (6π) και Τζώρτζης (5π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 27/54 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 βολές, 19/60 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Shadows ο Παπαγιάννης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Τζώρτζης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 9/20 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Shadows ( Κοντοδήμας): Κωνσταντόπουλος, Πασχάλης 10 (1), Χαριάτης 4, Παπαγιάννης 18 (1), Τζώλης 9 (1), Μασσαλής 11 (2), Κοντοδήμας 15, Καραμάνος 6

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Ντέμος 4, Βιδάλης 18 (2), Αναστασίου 6, Παπαδημητρόπουλος, Τζώρτζης 23, Αλεβίζος

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Shadows!