02/11/2021
Myrmidons BC 11 10 23 12 - 56 -
Basket Case 12 14 10 9 - 45 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Myrmidons !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα  της Development 2, οι Myrmidons πέτυχαν τη τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια  , καθώς επιβλήθηκαν της Basket Case με 56-45.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Χαρίλαο Γεωργικόπουλο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ , καθώς προηγήθηκαν , 2-4 και 2-10 , με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα επιμέρους  9-2 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο μείον ένα , 11-12 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , αφού ο Σταμουλακάτος και η παρέα του διατήρησαν το προβάδισμα , 15-17 , ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 21-25  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι  , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά των δύο ομάδων να αγγίζει τη τιμή των οχτώ πόντων , 44-36 , όπου ήταν το σκορ του δεκαλέπτου  .

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία  με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Myrmidons να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια της Development 2 me 56-45  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαρίλαος Γεωργικόπουλος  με 26 πόντους , 3 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Κολιάκος   είχε 13  πόντους , 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Οι Myrmidons  είχαν συνολικά  15/41 δίποντα  7/31 τρίποντα , 5/12 βολές , 42 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 10 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 12 λάθη . H Basket Case είχε 15/42  δίποντα , 4/21 τρίποντα , 3/9 βολές , 46 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 7 κλεψίματα , 5 κοψίματα και 20 λάθη .

Myrmidons(Πετρόπουλος): Κατσώνης 6 , Χαρίλαος Γεωργικόπουλος 26 , Μπατρής 4 , Πούγκας 2  , Πετρόπουλος 8   , Φώσκολος   , Κλόσακας 8 , Σιμωνετάτος  , Γεώργιος Γεωργικόπουλος 2  .

Basket Case(Χέλμης) : Καρδαμυλάκης 6 , Γεώργιος Κολιάκος  , Κωνσταντίνος Κολιάκος 13  , Σταμουλακάτος 2 , Μπογιατζής , Χέλμης 12 , Μανσούρ 8 , Δήμου 4  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Χάρη Γεωργικόπουλου καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !