13/11/2023
Milwaukee Sucks 19 10 21 22 - 72 -
Paliagoura 19 8 25 37 - 89 -

Συνεχίζουν να είναι clutch τα Paliagoura!

Bάζοντας 37 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Κασκάνη, του Βαγγέλη Αβανίδη και του κοουτς Δράκου, συνέχισε το σερί νικών της, επικρατώντας με 72-89 των Milwaukee Sucks.

Τα Paliagoura ξεκίνησαν ζεστά από τα 6,75 και με δύο τρίποντα του Κωστάκη και ένα του Σταφυλά και του Κασκάνη, πήραν προβάδισμα επτά πόντων, 7-14, 3:30 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι Sucks έβγαλαν αντίδραση και με εννέα πόντους του Χαντζή, ισοφάρισαν το ματς στο 19-19, σκορ με το οποίο έκλεισε και η πρώτη περίοδος.

Οι Milwaukee Sucks με ένα δίποντο του Mπεκρή και ένα τρίποντο του Χατζή, έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 σερί στο πρώτο δίλεπτο. Τα Paliagoura, παρότι ήταν άστοχα από τις βολές, παρέμειναν κοντά στο σκορ με επιθετικούς ηγέτες τον Αβανίδη (7π), τον Καλογιάννη (3π) και τον Κασκάνη (2π), μειώνοντας έτσι στους δύο, 29-27, στο τέλος του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η ομάδα των Αβανίδη και Κασκάνη ήταν αισθητά καλύτερη και με 7 πόντους του πρώτου, οι πράσινοι βρέθηκαν μπροστά με 43-46, τρία λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Μαυροειδής (8π) και ο Καζάς (5π) τράβηξαν το κουπί για τους Sucks, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 50-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, Αβανίδης (18π) και Κασκάνης (12π) το πήραν πατριωτικά και έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στους πράσινους, τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι έξι πόντοι του Καζά και οι επτά του Μαυροειδή ήταν το τελευταίο χαρτί τους Sucks, οι οποίοι ωστόσο υποχρεώθηκαν στην τέταρτη φετινή τους ήττα, με σκορ 72-89.

Betsson MVP για τα Paliagoura αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Αβανίδης με 32 πόντους, 8 ασίστ, 16 ριμπαουντ και 2 κοψίματα. Για τους Sucks, ο Σταύρος Μαυροειδής ήταν ο παίχτης που ξεχώρισε, πετυχαίνοντας 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Οικονόμου 8, Μπεκρής 7, Μαυροειδής 15, Κυριτσόπουλος 1, Καζάς 19, Γάτσιος 7, Χαντζής 15.

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 32, Καλογιάννης 11, Κασκάνης 20, Κωστάκης 6, Σαραντόπουλος, Σουρλίγκας, Σταφυλάς 9, Τομαράς 1, Τσόγκας, Ρουμελιώτης 10.

Τι μας άρεσε: Τo επιθετικό σόου από τα Paliagoura στο τελευταίο δεκάλεπτο!