27/09/2019
Mpaloniakos 11 8 5 22 - 46 -
New World Fix 16 24 25 9 - 74 -

Συνεχίζουν με άρωμα καλοκαιριού οι Fix!

Οι New World Fix ζευγάρωσαν τις νίκες στους στον 13ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επιβλήθηκαν του Μπαλονιακού με 46-74 στο κλειστό του Κολωνού.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι New World Fix στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 7 πόντους του Σιάποντη, 5 του Diallo και 4 του Κιτσαντά, προηγήθηκαν με 11-16. Από κοντά ακολουθούσαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Λεβεντούρη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους, ενώ από ένα δίποντο είχαν οι Μπανπούσης – Λιόντος.

Στην δεύτερη περίοδο η αρμάδα του Γαλανού ανέβασε στροφές και με 24-8 επιμέρους σκορ, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 19-40, χάρη σε 6 πόντους του Λαδά, άλλους τόσους του Σεργουνιώτη, 4 του Σιάποντη και 4 του Τσουράπη. Για τον Μπαλονιακό την σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Καραχάλιος με 5 πόντους, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Λεβεντούρης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «Μπυρόβιοι» και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 13 πόντους του Diallo, 7 του Σιάποντη και τριποντάκι του Ζωιτού, ξέφυγαν στους 41, 24-45. Λίγα πράγματα για τους «Χοντρούς» σε εκείνο το σημείο επιθετικά, καθώς ένα τρίποντο είχε ο Γιώργος Παπαβασιλείου και ένα δίποντο ο Λεβεντούρης. Σκορ τρίτης περιόδου 24-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαλονιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο αντίπαλος κατέβασε ταχύτητα και έτσι κατάφερε να μαζέψει κάπως την διαφορά στους 28, 46-74, χάρη σε 5 νέους πόντους του Λεβεντούρη, 5 του Γιώργου Παπαβασιλείου, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Λιόντος – Μπανπούσης. Για τους New World Fix στα τελευταία λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Λαδάς (5π), Γαλανός (2π) και Τσουράπης (2π).

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 1/6 βολές, 15/46 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 24/55 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp του Μπαλονιακού ο αρχηγός Κώστας Λεβεντούρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας ½ βολές, 4/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε άλλες τόσες φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των New World Fix ο Diallo με 18 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Μπαλονιακός (Σιδέρης): Μπανπούσης 6, Λεβεντούρης 15 (2), Λιόντος 6, Σιδέρης, Παναγιωτίδης 2, Παπαβασιλείου Γ. 8 (2), Καραχάλιος 7 (1), Παπαβασιλείου Χ. 2

New World Fix (Γαλανός): Τσουράπης 5, Κιτσαντάς 6, Ντρες, Σεργουνιώτης 5 (1), Γαλανός 2, Δέδες 4, Μιχαλόπουλος, Λαδάς 11 (1), Ζωιτός 5 (1), Σιάποντης 18 (1), Diallo 18 (2)

Τι μας άρεσε: Το «πάτημα» γκαζιού των New World Fix σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, κλειδώνοντας έτσι το νέο ροζ φύλλο αγώνα!