13/01/2020
Slam Drunkers 24 14 8 17 - 63 -
Athens 81ers 4 17 11 10 - 42 -

Συνεχίζουν με νίκη οι Slam Drunkers.

Η ένατη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Winter Development 1 League, ήταν και η τυχερή για τους γηπεδούχους Slam Drunkers, οι οποίοι στο παρελθόν είχαν συναντήσει άλλες τρεις φορές τους φιλοξενούμενους Athens 81ers και μετρούσαν τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η τέταρτη συνάντησή τους θα τους βρει νικητές με τελικό σκορ 63-42.

Η πρώτη περίοδος ήταν καταστρεπτική για τους Athens 81ers καθώς δεν μπήκαν καθόλου στο παιχνίδι, ούτε επιθετικά, ούτε αμυντικά. Χαρακτηριστικό είναι ότι πέτυχαν μόλις 4 πόντους εκ των οποίων οι 2 ήταν με βολές. Το μόνο δίποντό τους πέτυχε ο Κεφαλάς. Για τους Slam Drunkers, βρήκαν χώρο και σκόραραν 5 παίκτες. Ο Κακλαμάνης έγραψε δύο τρίποντα, ενώ 6 πόντους πέτυχε και ο Κουντούρης. Αμπντέλ, Καραγεώργος και Ρουσιάς πετυχαν από 4 πόντους, με σκορ περιόδου 24-4.

Από τη δεύτερη περίοδο, οι Athens 81ers ξυπνάνε για τα καλά, αλλά θα κυνηγάνε σε όλο το υπόλοιπο ματς τιμωρώντας τους εαυτούς τους για την κάκιστη εκκίνηση της πρώτης περιόδου. Επικράτησαν δε στην περίοδο με σκορ περιόδου 14-17. Οι Slam Drunkers έχοντας και το +20 από την πρώτη περίοδο έπαιξαν απλό και ποιοτικό μπάσκετ. Για τους τελευταίους σκόραραν 6 πόντους ο Κουντούρης και ο Μπίτσικας με 4 πόντους, εκ των οποίων ένα τρίποντο. Για τους Athens 81ers, μπροστάρης της αντεπίθεσης και ανάκαμψης ήταν ο Δεβετζόγλου με 6 πόντους, ενώ βοήθησε πολύ και ο Σταφυλαράκης που πέτυχε τρίποντο και συνολικά 5 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ήταν copy paste της δεύτερης, με τους Athens 81ers να επικρατούν πάλι στο επιμέρους σκορ περιόδου 8-11, αλλά, παρά την αφύπνισή τους, να μη μπορούν να μαζέψουν το -20 της πρώτης περιόδου. Οι Slam Drunkers έπαιξαν όσο χρειαζόταν, με 4 παίκτες να βάζουν από 2 πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (46-32). Από τους Athens 81ers, μπήκε στον πίνακα των σκόρερ και ξεχώρισε, ο Παρασκευόπουλος με 6 πόντους, ενώ ο Σταφυλαράκης πέτυχε άλλο ένα τρίποντο.

Το ματς έφτασε λοιπόν στην τέταρτη περίοδο, και περιμέναμε το momentum από τους Athens 81ers, καθώς ήλεγχαν το σκορ τις δύο προηγούμενες περιόδους. Αντί αυτού εμφανίστηκε πάλι η κακή πλευρά τους της πρώτης περιόδου. Οι Slam Drunkers, φυσικά, δεν έχασαν την ευκαιρία να αποτελειώσουν τον αντίπαλό τους και να οδηγήσουν το τελικό σκορ στο +21 υπερ τους (63-42). Ο Κουντούρης πέτυχε άλλους 7 πόντους, ενώ ο Κακλαμάνης πέτυχε άλλους 6 και έκλεισε το ματς με double-double. Για τους Athens 81ers προσπάθησε ο Ευθυμίου με ένα τρίποντο και 5 από τους 10 πόντους της ομάδας του σε αυτήν την περίοδο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/25 βολές, 22/45 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (18 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/15 βολές, 15/49 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 35 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Κουντούρης (Slam Drunkers) που πέτυχε 23 πόντους έχοντας 5/9 βολές, 9/12 δίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 2 assists, έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 23 (Λάθη:1)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ευθυμίου (Athens 81ers) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 3/8 βολές και 3/6 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ (5 επιθετικά) και είχε 1 block, με τελικό efficiency 12 (Λάθη:1)

Slam Drunkers (Κουντούρης): Κανάκης 2, Μαγκντί 6, Κακλαμάνης 16 (double-double reb. Ο-D 4-9), Κουντούρης 23, Αδάμος, Ζαχαράκης 2, Μπίτσικας 4(1), Καραγεώργος 6, Ρουσσιάς 4.

Athens 81ers (Κυνηγός): Λάμπρου 4, Κώνστας, Παπαμιχαλόπουλος, Σιδηράς 4, Παρασκευόπουλος 6, Δεβετζόγλου 7, Σταφυλαράκης 5(1), Κεφαλάς 4, Ροβιθάκης 3(1), Ευθυμίου 9.

Τι μας άρεσε: Οι Slam Drunkers έπαιξαν ακριβώς όσο και όποτε έπρεπε για να καθαρίσουν το ματς. Η προσπάθεια των Athens 81ers να γυρίσουν το ματς στη 2η και 3η περίοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Η πρώτη περίοδος των Athens 81ers έκρινε πολύ νωρίς το ματς, ενώ το παιχνίδι δεν ήταν για τέτοια διαφορά.