21/03/2022
Athens Touvlakers 14 12 13 13 - 52 -
Young Ballers BC 23 21 20 21 - 87 -

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι Young Ballers!

Την 14η νίκη τους στον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Young Ballers που κέρδισαν εύκολα στο Basketaki Arena τους Athens Touvlakers με 87-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και για τις δύο ομάδες. Κυρίως όμως, οι Young Ballers με πλουραλισμό στην επίθεση και αρκετά καλό μπάσκετ, ευτύχησαν να προηγηθούν με 9 πόντους, 23-14 με το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των Young Ballers έσφιξε. Με πίεση στα 4/4 του γήπεδου έκλεψε μπάλες, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και έτρεξε ένα νέο επιμέρους 21-12 σερί πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 18 πόντους, 44-26.

To τρίτο δεκάλεπτο θύμισε πολύ το πρώτο. Ο ρυθμός ήταν τρομερά γρήγορος με τις δύο ομάδες να προτιμούν τις πολλές επιθέσεις και κατοχές. Αυτό το παιχνίδι, ταίριαζε καλύτερα στους «πράσινους» οι οποίοι συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά και στο 30′ προηγήθηκαν με 64-39.Στην επίθεση είχαν πλουραλισμό αφού βρήκαν σκορ με τους Ζόρμπανο, Κοσμόπουλο, Ανδρεάδη και Γεωργιάδη. Στον αντίποδα, για τους Touvlakers σκόραραν οι Κοσκέρας, Θεοδωρακόπουλος, Μαρίνος και Παϊσόπουλος.