16/10/2022
Destroyed Pistons 15 13 13 15 - 55 -
Basket Case 11 9 9 6 - 35 -

Συνεχίζουν να προελαύνουν οι Destroyed Pistons!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Destroyed Pistons πραγματοποίησαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, καθώς επιβλήθηκαν της Basket Case με σκορ 55-35.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα των Μανώλη Σπανόπουλο, ο οποίος κυριάρχησε στο παρκέ και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους πόντους στο ενεργητικό του.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με βραχεία κεφαλή(7-6). Η Basket Case κατάφερε να ισοφαρίσει στα μέσα του δεκαλέπτου(9-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-11 υπέρ των Pistons. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Κάππας με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωσταντίνος Κολιάκος είχε 4.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Σπανόπουλος και η παρέα του διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +8(28-20). Ο Σπανόπουλος πέτυχε 3 πόντους, ενώ 4 είχε ο Χέλμης.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι, με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει ακόμα και τους 14 πόντους(39-25). Η προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έκλεισε με το σκορ στο 41-29, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 9 πόντους στο δεκάλεπτο.. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σπανόπουλος με 8 πόντους, ενώ ο Μπογιατζής, της Basket Case, είχε 4.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Destroyed Pistons δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, φτάνοντας την διαφορά στους 19 πόντους(48-29). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τα "Πιστόνια" να πανηγυρίζουν με το τελικό 55-35.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανώλης Σπανόπουλος με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ματθαίος Μανσούρ με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Οι Destroyed Pistons είχαν συνολικά 17/37 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 9/14 βολές, ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/35 δίποντα ,3/22 τρίποντα, 27 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος):Βερβαινιώτης 8,Καλογερόπουλος 4, Κάππας 8, Καρατσίκος 5, Ρουκουνάκης, Σαχινίδης 12, Σπανόπουλος 18, Τζούμας.

Basket Case(Χελμής): Καλοκαιρινός 2, Κωνσταντίνος Κολιάκος 8, Μαλάκης 2, Μανσούρ 4, Μπογιατζής 4, Νινιός 3, Σταμουλακάτος 8, Χέλμης 6.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Destroyed Pistons έμειναν για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική αήττητοι!