05/01/2023
Indians 15 8 7 11 - 41 -
Hurricanes 15 14 12 9 - 50 -

Συνεχίζουν νικηφόρα οι «αλύγιστοι» Hurricanes!

Την 3η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Hurricanes που το βράδυ της Πέμπτης 5 Ιανουαρίου πήραν το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Indians επικρατώντας 41-50. Οι «Τυφώνες» έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία στο τέλος του παιχνιδιού και κατάφεραν  να φύγουν νικητές απο το κλειστό του Περιστερίου. Έτσι έφτασαν στο 5-4, ενώ και οι Indians που προβλημάτισαν με την εμφάνιση τους, μετρούν πλέον 5 νίκες και 4 ήττες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τους Μητσάκο και Βασιλάκο να διαμορφώνουν το 13-7. Ο Λατίφης από την μεριά των Hurricanes δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει τους αντιπάλους να ξεφύγουν και με την συμπαράσταση του Γκυρτή έφεραν το ματς στα ίσα, με το 15-15 να είναι το σκορ μετά το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Hurricanes συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Ο Λατίφης ήταν αρκετά ζωηρός, αλλά και εύστοχος στις προσπάθειες του και έκανε το 19-23. Οι γηπεδούχοι που χτύπησαν αρκετά στην ρακέτα, στοχεύοντας στον Σταυρόπουλο ο οποίος έπαιζε με την δύναμή του, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23, ωστόσο με ένα σερί οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 23-29.

Η εικόνα των Indians συνέχισε να είναι προβληματική και οι καλές άμυνες των Hurricanes επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάνε στο +14 (25-39), με τον Λατίφη να είναι καλός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά και τον Βλάχο να εκτελεί από το τρίποντο. Ο Κοσκίνας έδωσε λύση πίσω από τα 6,75 για το 28-39, ενώ ο Μαμάκος μείωσε κι άλλο σε 30-39, για να έρθει ο Γκυρτής και να διαμορφώσει το 30-41 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Indians έπαιξαν το «τελευταίο τους χαρτί». Μητσάκος, όπως και Βασιλάκος έφεραν την ομάδα τους στο -6 (35-41), κάτι που όμως δεν άγχωσε τους Hurricanes που αντέδρασαν με ψυχραιμία, εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους, αλλά και τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν από το τρίποντο και έφτασαν στο 39-49. Τελικά οι «Τυφώνες» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, με το 41-50 να είναι το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Βλάχος με 9 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 11 ριμπάουντ.

Οι Indians μέτρησαν 13/36 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 3/15 βολές και 42 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Hurricanes από την άλλη μέτρησαν 14/40 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 7/18 βολές, ενώ μάζεψαν και 47 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 6, Δημάδης, Ζήσης 4(5ρ.), Κασιμάτης 4(4ρ.), Κοσκίνας 10(4ρ.), Μαμάκος 2(5ρ.), Μητσάκος 4(5ρ.), Σταυρόπουλος 9(14ρ.), Τσιώτας 2(2ρ.)

Hurricanes (Ταμιωλάκης):Βασιλειάδης, Βλάχος 9(11ρ.), Γκυρτής 11(12ρ.), Καραθάνος 5(8ρ.), Κασσελάκης, Λατίφης 21(7ρ.), Μακρής, Σακελλαρίου 3, Ταμιωλάκης 1(4ρ.), Χάρος

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν στο τέλος οι Hurricanes.