27/11/2022
Kavlanta Hawks 14 14 25 27 - 80 -
Intercity BC 8 13 14 13 - 48 -

Συνεχίζουν να κοιτούν ψηλά οι Kavlanta Hawks!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Kavlanta Hawks στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Intercity με 80-48 και παραμένουν στην δεύτερη θέση!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Kavlanta Hawks, καθώς με 8 πόντους του Σοφούλη και βοήθειες των Τζώρτζη, Παπαδημητρόπουλου και Κολυβά, προηγήθηκαν με 14-8. Ο Νίνος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Σταματόπουλος και Νικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων και τελικά με νέους 6 πόντους του Σοφούλη και 5 του Τζώρτζη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-21. Την Intercity κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Σταματόπουλος με τους 8 πόντους που πέτυχε.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Γεράκια", αφού με ακόμη 10 πόντους του Σοφούλη, 6 του Πέτσα και τρίποντο του Κολυβά, ξέφυγαν στους 18, 53-35. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 νέους πόντους του Σταματόπουλου, τους 4 του Νικολάου και τους 3 του Αντωνίου. Σκορ τρίτης περιόδου 53-35!

Με την διαφορά στους 18, 53-35, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Μαζαράκης και έτσι οι Kavlanta Hawks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 80-48, έπειτα από ακόμη 21 πόντους του Θάνου Σοφούλη. Για την Intercity στα τελευταία λεπτά της συνάντησης βρήκαν στόχο οι Σταματόπουλος, Μπαλαφούτης, Αντωνίου και Νικολάου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 19/37 δίποντα και 10/37 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι 9/14 βολές, 18/49 δίποντα και 1/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp για τους Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 45 πόντους, έχοντας 8/8 βολές, 5/12 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος της Intercity ο Σταματόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 8/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Λιώδης 4, Κολυβάς 5 (1), Πέτσας 12, Σοφούλης 45 (9),Παπαδημητρόπουλος 2, Μπόικο 2, Πεντάρης, Τζώρτζης 10

Intercity (Μπαλαφούτης): Δόσκας, Φιλίνης, Σταυρόπουλος, Σπαής, Σταματόπουλος 20, Νίνος 6, Μπαλαφούτης 5, Αντωνίου 6, Νικολάου 11 (1)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Kavlanta Hawks στο δεύτερο μέρος!