15/11/2021
Young Ballers BC 25 18 20 23 - 86 -
Athens Touvlakers 16 13 15 12 - 56 -

Συνεχίζουν τη ξέφρενη πορεία οι μπέμπηδες !

Στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Young Ballers πέτυχαν τη πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Athens Touvlakers με 86-56.

Ο Στεφανάκος και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα , καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επιβεβαίωσαν τον τίτλο που τους ακολουθεί στα γήπεδα του Basketaki the League ως μια ομάδα που θα κάνεις θόρυβο  στο πρωτάθλημα της Development 2.

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακολουθήσει , καθώς οι <<μπέμπηδες>> δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανέναν χρονικό σημείο ,9-6 και 13-8 , ενώ με ένα επιμέρους 12-8 έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 25-16 .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τους γηπεδούχους να μη χάνουν το προβάδισμα σε κανένα χρονικό σημείο της περιόδου , 31-21 και 37-27 , ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να έχουν προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 43-29 .

Η τρίτη περίοδος ήταν και αυτή που έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση , καθώς  οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους , με αποτέλεσε μια στροφή πριν το τέλος του αγώνα να έχουν τα ηνία στο σκορ με 63-44 .

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες άγγιξε την ανώτατη τιμή της , αυτής των τριάντα ένα πόντων με 82-51 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Ballers να πανηγυρίζουν τη πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Development 2 με 86-56. Άξιοι συγχαρητηρίων είναι τόσο οι γηπεδούχοι για την εκπληκτική πορεία που πραγματοποιούν έως τώρα , όσο και οι Touvlakers, οι οποίοι στάθηκαν αξιοπρεπέστατα  στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Μερμίγκης  με 30 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Μπίτσικας  είχε 14 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ  .

Οι Young Ballers  είχαν 35/71 δίποντα , 4/19 τρίποντα , 4/10 βολές , 47 ριμπάουντ , 15 ασίστ ,  15 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 15 λάθη , ενώ οι Touvlakers είχαν 15/35 δίποντα , 6/28 τρίποντα , 8/10 βολές , 36 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 3 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 20 λάθη .

Young Ballers(Στεφανάκος): Στεφανάκος 10  , Κοσμόπουλος 7  , Ζορμπάνος 2  , Βαρκάρης 12  , Νάκος 7  , Ανδρεάδης 11  , Μερμίγκης 30 , Παππάς 3 , Ράπτης , Παναγής 4 .

Athens Touvlakers(Λειβαδάς) : Μπίτσικας 14 , Γιώργος Θεοδωρακόπουλος 9 , Λειβαδάς 2 , Πλούσος 6 , Μαρίνος 12 , Βασίλης θεοδωρακόπουλος , Λεμπούσης 13 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Young Ballers καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !