24/01/2020
Lobsters BC 14 16 23 17 - 70 -
Saint Pauli 17 11 7 11 - 46 -

Συνεχίζουν το σερί τους οι Lobsters!

Στο κλειστό του Enersize διεξήχθη ο πρώτος αγώνας για τον δεύτερο γύρο του έβδομου ομίλου της Development 2 μεταξύ των Lobsters και των Saint Pauli. Οι δεύτεροι έβαλαν δύσκολα για ένα μόνο ημίχρονο και από εκεί και πέρα το ματς κύλησε ήσυχα για τους Lobsters οι οποίοι έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 70-46.

Στην πρώτη περίοδο οι Saint Pauli ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και πολύ εύστοχοι. Πήραν νωρίς το προβάδισμα και απειλούσαν συνήθως μέσα από την γραμμή των 6,75. Οι Lobsters κράτησαν επαφή με το καλάθι των αντιπάλων τους για να λήξει η περίοδος 14-17, υπέρ των Sain Pauli. Πρώτος σκόρερ των Lobsters ήταν ο Μπενιουδάκης με πέντε πόντους, ενώ για τους Saint Pauli ο Γαργαλάκος και ο Κόντος με έξι και ο Μπασούνας με πέντε.

Στη δεύτερη περίοδο οι Lobsters παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και αποφασισμένοι να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Όμως οι Saint Pauli κρατούσαν το προβάδισμα με τον Κόντο να κάνει εξαιρετική περίοδο. Ωστόσο οι Lobsters κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό με τέσσερις αναπάντητους πόντους να πάρουν το προβάδισμα 30-28, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Από τέσσερις πόντους σημείωσαν οι Τρικαλιώτης και Σαλονικίδης για τους γηπεδούχους, ενώ για τους αντιπάλους ο Κόντος τέσσερις και ο Μπασούνας τρεις.

Στην τρίτη περίοδο παρακολουθήσαμε ένα τελείως διαφορετικό ματς. Οι Lobsters μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με κύριο σκοπό τους να καθαρίσουν τη νίκη. Έτρεξαν ένα σερί 21-2 και ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους, για να λήξει το δεκάλεπτο 53-35. Σούπερ περίοδο πραγματοποίησε ο Σαλονικίδης με 11 πόντους και οι Μπενιουδάκης και Τρικαλιώτης με τέσσερις, ενώ για τους Saint Pauli ο Κόντος έβαλε τρεις και ο Γαργαλάκος δύο.

Στην τετάρτη περίοδο οι ομάδες φάνηκαν να δοκιμάζουν διάφορα για την συνέχεια του πρωταθλήματος, ενώ υπήρχε και μια σχετική χαλαρότητα λόγω της μεγάλης διαφοράς. Το τελικό σκορ ήταν 70-46 υπέρ των Lobsters, οι οποίοι ανέβηκαν πάλι στην πρώτη θέση. Από πέντε πόντους σημείωσαν Σαλονικίδης και Τρικαλιώτης για τους νικητές, ενώ ο νέος στην ομάδα των Saint Pauli, Πανταζής έβαλε τέσσερις.

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Σαλονικίδης με 23 πόντους ( 4/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Από την αντίπαλη ομάδα καλύτερος ήταν ο Γαργαλάκος με 8 πόντους (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/36 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 8/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 16/47 δίποντα, 4/27 τριποντά, 2/3 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη.

Lobsters (Τρικαλιώτης): Σαλονικίδης 23 (4), Μπενιουδάκης 12 (2), Χατζίδης 8 (11ρ 4κλ), Γλένης 3 (1), Τρέντσιος 3 (8ρ), Αποστολάκος 4 (12ρ), Τρικαλιώτης 13 (1), Ραχμάν 4.

Saint Pauli (Μπασούνας): Τσαμποδήμος 5 (1), Πανταζής 4, Μπασούνας 8 (2), Γαργαλάκος 8 (9ρ), Καραμπάς 4 (6ρ), Σιγάλας 2 (6ρ), Κόντος 13 (1), Τσιχριτζής 2 (8ρ).

Τι μας άρεσε: Η σούπερ απόδοση του Σαλονικίδη.