12/12/2023
Iguana Pacers 14 22 13 24 - 63 -
Meracles 22 18 15 15 - 70 -

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι Meracles!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Meracles συνέχισαν τη ξέφρενη πορεία τους, καθώς όντας ανώτεροι σε όλα τα σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού, έφτασαν πανάξια στη πέμπτη συνεχόμενη νίκη με σκορ 63-70!

Οι Meracles παρουσιάστηκαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα και με τους Τραφαλή, Γουλανδρή και Σκλάβο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 14-22! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Γεωργίου και Στρατομήτρος είχαν από 6!

Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς με το Στρατομήτρο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και τον Γεωργίου να μας χαρίζει για ακόμα μία φορά μοναδικής ομορφιάς φάσεις, έκλεισαν την περίοδο στο μείον τέσσερα με σκορ 36-40. Στην αντίπερα όχθη, ο Σκλάβος πλήγωσε τον αντίπαλο με 6 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γερεουδάκης με 5 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι Meracles μπήκαν αποφασισμένοι να διαφυλάξουν το προβάδισμα, κράτησαν τους Iguana στους δεκατρείς πόντους και με τους Μπάρλο και Τραφαλή να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 49-55!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στη πίεση που τους άσκησαν οι Pacers, κράτησαν τα ηνία στην αναμέτρηση και έφτασαν πανάξια στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 63-70!

Betsson MVP ο Ευάγγελος Σκλάβος με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Γεωργίου είχε 20 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο.

Οι νικητές είχαν 25/65 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 11/14 βολές, 58 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη 18/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 6/15 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 3 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 6/15 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 3 λάθη.

Iguana Pacers(Παφούρος): Ανδριώτης 4, Γεωργίου 20, Μοσχέτας 7, Παλάσκας 2, Παπαζαχαρίου 6, Στρατομήτρος 24.

Meracles(Τσιλιγιάννης): Γερεουδάκης 7, Γουλανδρής 5, Μακρής 9, Μαλακατές, Μπάρλος 14, Παπαχαραλάμπους, Σκιαθίτης 5, Σκλάβος 14, Τραγαλής 16!

Τι μας άρεσε : Η υπεροπλία των Meracles μέσα από το ζωγραφιστό!