28/09/2023
Space Jam 16 18 21 15 - 70 -
Beeranhas 18 13 17 9 - 57 -

Συνεχίζει ακάθεκτη η Space Jam!

Τρία στα τρία για την Space Jam στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε τα Beeranhas με 70-57 και τα άφησε χωρίς ροζ φύλλο!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Beeranhas να προηγούνται με 6-12 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 16-18, έπειτα από 8 πόντους του Κουγιεντάκη και τρίποντα των Δέτση - Μιχαηλίδη. Ο Μανωλόπουλος με 7 πόντους, ο Μυλωνάς με 4 και ο Θεοδωρόπουλος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Space Jam επέβαλε τον δικό της ρυθμό και 9 πόντους του Μανωλόπουλου και 7 του Κανλή, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 34-24, 2:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Σωτηριάδη και καλάθι του Σταμάτη, μείωσαν στους 3, 34-31!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Παπαχαρίση να οδηγεί το ματς και με 7 πόντους του Κανλή, 6 του Μανωλόπουλου και τρίποντα των Μαυροσκότη - Ντεμελή, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 55-48. Τα Beeranhas κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Ευάγγελου και οι 4 του Κύρκου. Σκορ τρίτης περιόδου 55-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Jam είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κανλή, Γκέο, Μανωλόπουλο και Μυλωνά, έφτασε δίκαια στη νίκη με 70-57! Για τους ροζούληδες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ευάγγελου, Αναγνωστόπουλος, Μιχαηλίδης και Χαϊδάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 19/33 βολές, 12/22 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/19 βολές, 17/35 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp της Space Jam ο Μανωλόπουλος με 27 πόντους, έχοντας 7/13 βολές, 4/7 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Beeranhas ο Κύρκος με 6 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 3/4 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Space Jam (Παπαχαρίσης): Μαυροσκότης 3 (1), Μανωλόπουλος 27 (4), Παπαχαρίσης, Μυλωνάς 6 (1), Γκέος 5, Ντεμελής 4 (1), Θεοδωρόπουλος 5, Τσαμασίρος, Κανλής 20 (4)

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης 7 (1), Σωτηριάδης 6, Δέτσης 5 (1), Χαϊδάκης 4, Κουγιεντάκης 8, Μπαλατσούκας 1, Σταμάτης 2, Αναγνωστόπουλος 7, Ευάγγελου 11 (2), Κύρκος 6

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Μανωλόπουλου - Κανλή, που σημείωσαν τους 49 από τους 70 πόντους της Space Jam!