09/10/2023
New World Fix 17 11 21 22 - 71 -
Antilalos BC 20 18 10 27 - 75 -

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Αντίλαλος!

Το 4/4 στην Elite League by Betsson έκανε χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου ο Αντίλαλος, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς κέρδισε τους New World Fix με 71-75 και τους ανάγκασε στην πρώτη τους ήττα.

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Αντίλαλος στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 10 πόντους του Merkevicius και 7 του Μαργώνη, προηγήθηκε με 9-16 και έκλεισε τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 17-20. Το δίδυμο Ρωμοσιού - Ζωιτού τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +13, και τελικά με 5 πόντους του Θεοδώρου, 5 του Κώστα Ζαμπέτα, 4 του Merkevicius και τρίποντο του Αλεξίου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 28-38. Τους New World Fix κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Santaniello και Σταματόπουλος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Βαμβακούση, 4 του Λογγίτση, 3 του Ζωιτού και τρίποντο του Πανταζή, το συγκρότημα του Τασιούδη προσπέρασε με 49-48. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Γιώργου Ζαμπέτα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Θεοδώρου να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Merkevicius 4. Σκορ τρίτης περιόδου 49-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Αντίλαλο να φτάνει στο ροζ φύλλο με 71-75, χάρη σε μεγάλα σουτ των Αλεξίου, Θεοδώρου, Merkevicius και Γιαννακόπουλου. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Πανταζής, Ζωιτός, Ρωμοσιός και Σταματόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/24 βολές, 20/51 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/15 βολές, 18/35 δίποντα και 11/28 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Ζωιτός με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά  και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp του Αντίλαλου ο Merkevicius με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές και 11/14 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Ζωιτός 19 (3), Santaniello 8, Βαμβακούσης 9, Λογγίτσης 4, Παναγιωτάκης 3 (1), Πανταζής 10 (2), Ρωμοσιός 8 (1), Σταματόπουλος 10

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 23, Αλεξίου 16 (4), Γιαννακόπουλος 10 (2), Ζαμπέτας Κ. 6 (1), Θεοδώρου 16 (4), Μάινας, Καραγιάννης, Παναγιωτόπουλος, Μαργώνης 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο!