18/12/2019
Somalia Pirates 9 12 13 9 - 43 -
ReTirees 27 17 7 15 - 66 -

Συνήλθαν οι ReTirees!

Οι ReTirees άφησαν πίσω τον αποκλεισμό τους από τους Griffins για το Basketaki Cup και με σπουδαία εμφάνιση πήραν τη νίκη απέναντι στους Σομαλούς Πειρατές με 43-66 για την Elite League.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι «Συνταξιούχοι», αφού με πρωταγωνιστές τους Κατιάκο, Γιαμαίο και Πλεξουσάκη προηγήθηκαν στο 10’ 9-27, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Οι Σομαλοί ήταν τελείως εκτός παιχνιδιού και σκόραραν κυρίως με τον Παπαηλιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Πειρατές είδαν τους Σωτηρόπουλο και Μπερτσάτο να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, όμως η αμυντική τους λειτουργία συνέχισε να είναι κάκιστη. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Αντωνόπουλου και Κατιάκου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 21-44 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» στην επίθεση, σκοράροντας μόνο 7 πόντους, με τους Κατιάκο και Γιαμαίο και οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τον Μπερτσάτο να τραβάει το… κουπί στην επίθεση και τους Τρανούλη και Παπαηλιού να βοηθούν σημαντικά, οι Σομαλοί μείωσαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 34-51 και έδειξαν ότι έχουν τα… αποθέματα για να επιστρέψουν στο ματς.

Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Κατιάκου στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ήταν αρκετοί για τους ReTirees, οι οποίοι επανέφεραν την διαφορά σε… φυσιολογικά επίπεδα, βάζοντας πρόωρο τέλος στο ματς (36-57). Οι Σομαλοί προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες του Τρανούλη να κερδίσουν τις εντυπώσεις, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν, με το τελικό 43-66 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κατιάκος με double double και 22 πόντους (8/12 δίποντα, 6/9 βολές, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπερτσάτος με 10 πόντους (3/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/45 δίποντα (33,3%), 3/18 τρίποντα (16,7%) και 4/11 βολές (36,4%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/46 δίποντα (50%), 4/20 τρίποντα (20%) και 8/13 βολές (61,5%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Somalia Pirates (Σταματέας): Παπαηλιού 11 (1), Στραβοπιεράκος 2, Μπερτσάτος 10 (1), Τρανούλης 9 (3), Πηλιούνης 6, Σταματέας, Σωτηρόπουλος 5 (1 τρ., 11 ριμπ.), Νικολουζάκης

ReTirees (Σαρρής): Σαρρής 8 (1), Αντωνόπουλος 7, Γιαμαίος 16 (2), Κατιάκος 22, Στόλης, Πλεξουσάκης 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο των νικητών.