24/01/2024
Sun City Spurs 22 18 30 14 - 84 -
Meracles 10 25 16 19 - 70 -

Sun σε παραμύθι!

Ίσως στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, οι Sun City Spurs ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Meracles με 84-70 και συνεχίζουν να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής του τρίτου ομίλου της Master League μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής, ενώ η ομάδα του Δουκάτου έχασε μετά από 8 συνεχόμενες νίκες!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Sun City Spurs, καθώς με 9 πόντους του Γκαβανόπουλου, 6 του Ρούμελη και τρίποντο του Πάλλη, προηγήθηκαν με 20-6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12, 22-10. Ο Μακρής με 4 πόντους και οι Σκλάβος, Σκιαθίτης και Τραφαλής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού οι Meracles κατάφεραν από το -17, 32-15, να τρέξουν ένα σερί 14-0 και με 8 πόντους του Σκιαθίτη, 7 του Μακρή και 6 του Τραφαλή, πλησίασαν στους 5, 40-35! Τους γηπεδούχους έστειλαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού οι Γκαβανόπουλος και Ρούμελης με 4 πόντους ο καθένας, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσαν εύστοχα οι Πάλλης και Σαλονικίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σταυρόπουλου σεληνιάστηκε και με 9 πόντους του Γκαβανόπουλου, δύο τρίποντα του Πάλλη, 6 πόντους του Κακλέα και τρίποντο του Μαγγωνάκη, ξέφυγε στους 19, 70-51, πετυχαίνοντας 30 πόντους! Δεν μπόρεσε η ομάδα της Δουκάτου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τους Τραφαλή, Σκιαθίτη και Τραφαλή να έχουν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 70-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα "Σπιρούνια" να επικρατούν με 84-70 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σαλονικίδη, Κακλέα, Πάλλη και Μπούση. Για τους Meracles στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σκιαθίτης, Γουλανδρής, Μακρής και Τραφαλής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 21/51 δίποντα και 12/33 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν μόλις 2 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/22 βολές, 21/48 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP των Sun City Spurs ο Γκαβανόπουλος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 4/15 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Meracles ο Τραφαλής με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 7/14 δίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Γκαβανόπουλος 23 (4), Nioniovic 2, Κακλέας 10, Κυπριανός 4, Μαγγωνάκης 6 (1), Μπούσης 6, Πάλλης 15 (5), Ρούμελης 10, Σαλονικίδης 8 (2)

Meracles (Δουκάτου): Γουλανδρής 4, Μακρής 18 (2), Σκιαθίτης 20 (3), Σκλάβος 11, Τραφαλής 16, Τσιλιγιάννης 1

Τι μας άρεσε: Τόσο οι 22 ασίστ των Spurs, όσο και τα μόλις 2 λάθη που έκαναν!