09/01/2020
Bench Boys 10 5 28 29 - 72 -
Hood BC 13 18 16 22 - 69 -

Σούπερ ανατροπή για τους Bench Boys!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Περιστερίου αναμετρήθηκαν οι Bench Boys με τους Hood για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master, βρίσκοντας νικητές τους πρώτους με 72-69. Αν και βρέθηκαν στο -16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με ένα επιθετικό ντεμαράζ κατάφεραν και κέρδισαν το παιχνίδι και τις εντυπώσεις.

Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με τους Hood να καταφέρνουν να πάρουν ένα προβάδισμα χάρις στην αμυντική τους συμπεριφορά κυρίως. Οι Bench Boys σκόραραν μετά από 5΄30″ και μπήκαν στο παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Το σκορ ήταν 10-13 υπέρ των  Hood από τους οποίους ξεχώρισε ο Milicevic με 6 πόντους, ενώ από μεριάς Bench Boys σκόραρε πέντε ο Μαρκόπουλος και τέσσερις ο Μιχαλόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο οι Hood μπήκαν πιο αποφασιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους. Έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς με κύριο εκφραστή τους τον Πρωτόγερο, ο οποίος σκόραρε τους 13 από τους 18 ομαδικούς τους πόντους. Για τους παγκίτες σκόραρε τρεις ο Μαρκόπουλος και δύο ο Μελάς για να λήξει το ημίχρονο με τους Hood μπροστά 15-31.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Bench Boys έβγαλαν αντίδραση και με ένα τρίποντο κρεσέντο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά ακόμα και στον πόντο. Σε αυτό το διάστημα οι Bench Boys σκόραραν επτά τρίποντα και τρία δίποντα. Ο Μιχαλόπουλος ξεχώρισε με 11 πόντους (2) και ο Καραγιαννιώτης με οκτώ (2). Για τους Hood ο Σαρρής πήρε το όπλο του και σημείωσε τρία τρίποντα για να πάνε οι δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 43-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hood πήραν πάλι προβάδισμα οκτώ πόντων αλλά με ένα σερί 9-0 οι μπλε βρέθηκαν μπροστά με 52-51 και 6΄ 17″ να απομένουν για την λήξη. Οι Hood αντέδρασαν και με 11 πόντους σε τρία λεπτά, βρέθηκαν πάλι στο +5 με 57-62 και 2'17” να απομένουν. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι Bench Boys βρήκαν δύο τριποντά με Μιχαλόπουλο και Μαρκόπουλο και ισοφάρισαν 65-65 με 37″ να υπολείπονται. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα πήγε στις βολές, οι Bench Boys σημείωσαν 7/8 και κέρδισαν το παιχνίδι με 72-69 ολοκληρώνοντας μια τεράστια ανατροπή.

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Διονύσης Μιχαλόπουλος με 22 πόντους ( 6/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα,1/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Από την αντίπαλη ομάδα καλύτερος ήταν ο Άγγελος Πρωτόγερος με 28 πόντους (10/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0-2 βολές), 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 12/30 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 12/19 βολές, 31 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 19/45 δίποντα, 10/28 τριποντά, 1/6 βολές, 54 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 19 λάθη.

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός (5 ασ.), Καραγιαννιώτης 18 (2 τρ. 6 ριμπ. 8 ασ.), Γαλάνης, Κωστόπουλος 3 (1), Μελάς 7 (1),  Μαρκόπουλος 22 (5 τρ. 6 ριμπ.), Μιχαλόπουλος 22 (3 τρ. 9 ριμπ. 4 ασ.)

Hood BC(Πατσάκας): Σολδάτος, Πρωτόγερος 23 (1 τρ. 6 ριμπ.), Σαρρής 21 (7 τρ. 6 ριμπ.), Στεφόπουλος 5 (23 ριμπ.), Γανέλης 8 (2), Milicevic 12 (13 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Η φοβερή αντίδραση των Bench Boys στο δεύτερο ημίχρονο που έφερε και την ανατροπή.