07/01/2020
Beerokoillers 22 10 15 13 - 60 -
Brothers United 15 19 5 13 - 52 -

Super Beerokoillers με δύο double-double και έναν MVP.

Το βράδυ της Κυριακής 5-1-2020 είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε ένα τρομερό παιχνίδι, στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Winter Development League, ανάμεσα στους Beerokoillers και τους Brothers United. Οι Beerokoillers ήθελαν, σε αυτήν την αγωνιστική, να βελτιώσουν το κακό τους σερί 2-6 και να φτάσουν σε νίκες τους προπορευόμενους Brothers United, οι οποίοι με έναν αγώνα λιγότερο είχαν ένα σερί 3-4, πριν την αναμέτρηση, και σκόπευαν να το διευρύνουν.

Η θέληση για επικράτηση και η όρεξη των παικτών των δύο ομάδων, θα φανεί άμεσα, με την πρώτη περίοδο να λήγει με υψηλό σκορ, 22-15 υπέρ των Beerokoillers. Ο Κοσμαδάκης για τους Beerokoillers ξεχώρισε με 11 πόντους ενώ πέτυχε δύο τρίποντα, και ακολούθησε ο Λιακόπουλος με 6 πόντους. Από τους 15 πόντους των Brothers United, τη μερίδα του λέοντος θα πετύχει ο Διαμαντής με 8 πόντους, και ένα τρίποντο πέτυχε ο Αβούρης.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι Brothers United ήταν σαφώς και εμφανώς καλύτεροι, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ, 10-19. Καμία όμως ομάδα δεν θα μπορέσει να ξεπεράσει την άλλη με διαφορά πάνω από δύο πόντους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 32-34 υπέρ των Brothers United. Σε αυτήν την περίοδο, από τους Beerokoillers δεν θα ξεχωρίσει επιθετικά κάποιος παίκτης τους, καθώς τους 10 πόντους τους, τους μοιράστηκαν 5 παίκτες. Από τους αντίπαλους Brothers United, άλλους 9 πόντους με ένα τρίποντο θα πετύχει ο Διαμαντής και άξιος συμπαραστάτης του θα φανεί ο Πίττος με 4 πόντους.

Η πρώτη περίοδος λοιπόν άνηκε στους Beerokoillers και η δεύτερη στους Brothers United. Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ωστόσο, θα ορίσουν και το τελικό αποτέλεσμα , καθώς οι Brother United  πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους, σε αυτήν την περίοδο, 5’ κ 16’’ πριν τη λήξη της. Οι Beerokoillers εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων και έπαιξαν καλύτερη άμυνα με την τρίτη περίοδο να λήγει υπερ τους 47-39. Για τους Beerokoillers, o Ψεματίκας πέτυχε 6 πόντους και ακολούθησε ο Λιακόπουλος με 4 πόντους και αυτή η απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο, οδήγησε και τους δύο σε double-double αργότερα. Από τους Brothers United δεν θα ξεχωρίσει επιθετικά κάποιος παίκτης τους αυτήν την περίοδο, καθώς περιορίστηκε και ο Διαμαντής που ήταν πολύ αποδοτικός στο πρώτο ημίχρονο.

Το ότι οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες, επιβεβαιώθηκε με το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου που ήρθε 13-13. Η ζημιά ωστόσο, για τους Brothers United, είχε ήδη γίνει στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, που τους ανάγκασε, με λιγότερες δυνάμεις, να κυνηγάνε στο σκορ κατά την τέταρτη περίοδο τους εξίσου κουρασμένους Beerokoillers. Οι Brothers United μείωσαν τη διαφορά στους 6 για τελευταία φορά, 34’’ πριν τη λήξη. Οι μετέπειτα 2 πόντοι των Beerokoillers θα παραμείνουν αναπάντητοι, με το τελικό σκορ να γίνεται 60-52. Ο Κοσμαδάκης με 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο, ξεκαθάρισε το θέμα MVP για τους Beerokoillers, ενώ από τους Brothers United, ο Πίττος με 6 πόντους έκανε ό,τι μπορούσε για την ανατροπή του αποτελέσματος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 24/68 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 53 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/18 βολές, 21/75 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (19 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Κοσμαδάκης (Beerokoillers) που πέτυχε 24 πόντους έχοντας 5/7 βολές, 8/19 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 5 assists, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 23 (Λάθη:2)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Διαμαντής (Brothers United) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 2/3 βολές, 9/20 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Έκανε double-double καθώς μάζεψε και 16 ριμπάουντ (7 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε τελικό efficiency 26 (Λάθη:4)

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Νικολόπουλος 2, Κοσμαδάκης 24(3), Παγίδας 7, Ψεματίκας 10 (double – double reb. Ο-D 3-9), Λιακόπουλος 13 (double – double reb. Ο-D 1-15), Μανδηλαράς 4.

Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης 4, Βαφειάδης, Αβούρης 7(1), Πίττος 12, Καράμπελας, Διαμαντής 21(1), Αρχοντουλάκης 8 (reb. Ο-D 5-5)

Τι μας άρεσε: Από τους 6 Beerokoillers οι 3 διακρίθηκαν. (Ο ένας MVP και άλλοι δύο με double-double). O απανταχού παρών Διαμαντής από τους Brother United.

Τι δεν μας άρεσε: Οι δύο ομάδες έδειξαν σημάδια κόπωσης εξαιτίας κακού rotation, λόγω μικρού αριθμού αναπληρωματικών παικτών στους πάγκους τους.