12/11/2019
Indians 18 12 8 8 - 46 -
Shadows 11 11 14 15 - 51 -

Super Drunks ημίχρονο, Shadows τελικό!

Την Κυριακή το απόγευμα 10 Νοεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven ,οι Shadows παρότι βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 8 πόντους, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επιβληθούν τελικά 46 – 51 των Super Drunks κάνοντας το τρία στα τρία στον τρίτο όμιλο της D2!

Ο Βάθης άνοιξε το σκορ του αγώνα , όμως οι Shadows με τρίποντο του Κωσταντόπουλου και βοήθειες από Σπρίντζιο και Παπαγιάννη έγραψαν το 2 – 7.Οι Drunks στην συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έτρεξαν σερί 14 – 0 με Ζήση(6), Τζόμπρα(6) και Ν.Τιγγινάγκα κάνοντας το υπέρ τους 16 – 7. Οι Φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο καλάθια από Τόλια και Κοντοδήμα ενώ ο Ν.Τιγγινάγκας με δίποντο διαμόρφωσε το 18 – 11.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Shadows μείωναν με δίποντο του Κοντοδήμα, βολή του Πασχάλη και τρίποντο του Γαβριελάτου, όμως οι γηπεδούχοι με Ν. Τιγγινάγκα, Σκενδέρογλου και Τζόμπρα έκαναν το 23 – 17. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με δίποντο του Στάθη και νέο τρίποντο του Γαβριελάτου, αλλά οι Drunks με 4 πόντους του Ζήση και τρίποντο του Μηνά πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 22.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βαγγέλη Κοντοδήμα μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στο ματς και μείωνε με Γαβριελάτο, Παπαγιάννη και Γάταιο(4) , ενώ οι γηπεδούχοι με Ζήση , Τιγγινάγκα και Σκενδέρογλου διατηρούσε το προβάδισμα με 36 – 30. Στη συνέχεια Κοντοδήμας με 4 πόντους και Τόλιας έδιναν λύση στην επίθεση των Shadows , ενώ οι Drunks με δύο βολές του Ζήση διαμόρφωναν το 38 – 36.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι Shadows μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια. Δεχτηκαν μόνο μια βολή από τον Ζήση , ενώ με τους Κοντοδήμα, Τόλια, Σπρίντζιο, Πασχάλη και Κακούρη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν με 39 – 48. Οι Drunks έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για να διεκδικήσουν την νίκη με Τζόμπρα(4) και Βάθη , αλλά ο Τόλιας με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 46 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Κοντοδήμας με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όθων Τζόμπρας με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Drunks είχαν 16 – 40 δίποντα, 2 – 12 τρίποντα, 8 – 15 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Shadows είχαν 15 – 37 δίποντα, 5 – 33 τρίποντα, 6 – 20 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 12 τάπες και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Super Drunks (Μηνάς): Ηλιακόπουλος, Ζήσης 15(3ασ.), Φαραός, Τζόμπρας 12(9ρ.), Ν.Τιγγινάγκας 8, Α.Τιγγινάγκας , Μηνάς 3, Χ. Μπαϊμπής , Σκενδέρογλου 3 (9ρ.), Βάθης 5, Λ.Μπαϊμπής.

Shadows (Β.Κοντοδήμας): Σπρίντζιος 3(3ασ.), Κωνσταντόπουλος 3 (4κοψ.), Πασχάλης 5, Κακούρης 2, Γαβριελάτος 8, Τόλιας 11, Παπαγιάννης 4 (9ρ.), Η. Κοντοδήμας 11 (4κοψ.,8ρ.), Γ. Γάτσιος 4.

Τι μας άρεσε: Η επιμονή που έδειξαν οι Shadows για να καταφέρουν να γυρίσουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και το εκπληκτικό τους ποσοστό στα κοψίματα(12!!).