23/02/2020
Κλειώ 11 5 10 8 - 34 -
Indians 11 11 6 13 - 41 -

Super… Duper Drunks!

Την πρώτη τους νίκη στα παρκέ του Basketaki πανηγύρισαν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Super Drunks, καθώς για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισαν δίκαια την Κλειώ με 34-41!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-11. Για τους μπλε τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Φασκιώτης και Μπαλατσούρας με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους Super Drunks το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Νίκος Τιγγινάγκας με 7 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Παρσόπουλο (4π), Σκενδέρογλου (3π), Τζόμπρα και Ζήση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 6 πόντων, 16-22. Λίγα πράγματα επιθετικά από την Κλειώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Χατζηγεωργίου και Φασκιώτη να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με ακόμη 6 πόντους του Φασκιώτη και δίποντα των Καρανάσιου – Χατζηγεωργίου, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στο καλάθι, 26-28. Την ομάδα του Μηνά διατήρησαν σε θέση οδηγού οι Νίκος Τιγγινάγκας και Παρσόπουλος, με τον πρώτο να εκτελεί έξω από την γραμμή των 6,75μ και τον δεύτερο να ευστοχεί μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 26-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σουπεράδες έβγαλαν μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη και με τους Νίκο Τιγγινάγκα (4π) – Βάθη (3π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στην πρώτη τους νίκη με 34-41. Δεν μπόρεσε η Κλειώ να γυρίσει το παιχνίδι στο φινάλε, παρά τους 3 πόντους του Φασκιώτη και το τρίποντο του Σφήκα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 9/42 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/16 βολές, 13/55 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Φασκιώτης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 9/12 βολές και 4/14 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Super Drunks ο Παρσόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, ενώ πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Κλειώ (Αμπατζής): Φασκιώτης 17, Μπαλατσούρας 3 (1), Αμπατζής, Καρανάσιος 7, Σφήκας 3 (1), Κακαλικίδης, Χατζηγεωργίου 4

Super Drunks (Μηνάς): Παρσόπουλος 8, Ζήσης 6, Φαραός, Τζόμπρας 2, Τιγγινάγκας Ν. 14 (3), Τιγγινάγκας Α., Μηνάς, Μπαϊμπής, Σκενδέρογλου 8, Βάθης 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των Super Drunks!