01/12/2019
Indians 12 5 5 5 - 27 -
Κλειώ 14 7 13 17 - 51 -

Super Κλειώ!

Επιστροφή στις νίκες για την Κλειώ στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα των ανεβασμένων Super Drunks με 27-51 στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο και δυνατό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την Κλειώ να προηγείται με 12-14, χάρη σε 6 πόντους του Φασκιώτη, 4 του Καστανιώτη και 4 του Κίτσου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Ζήσης και Κεφαλάς με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Πιο κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Super Drunks να προσπερνούν με 17-16, μετά από δίποντα των Σκενδέρογλου και Αλέξανδρου Τιγγινάγκα. Ωστόσο, με τρίποντη βόμβα του Κίτσου και βοήθειες των Σφήκα – Καστανιώτη, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 17-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κλειώ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Καρανάσιο (6π) – Κόττη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 22-34. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μηνά, με τους Αλέξανδρο και Νίκο Τιγγινάγκα να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 22-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι μπλε διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με τους Φασκιώτη – Γιώτη  να φωνάζουν παρών με 10 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στη νίκη με 27-51! Προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “Σουπεράδες”, με τους Νίκο Τιγγινάγκα και Τζόμπρα να σκοράρουν από ένα δίποντο έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 9/39 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 7 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 17/57 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Super Drunks Τζόμπρας  με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές 1/6 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Mvp για την Κλειώ ο Φασκιώτης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 6/14 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Super Drunks (Μηνάς): Παρσόπουλος, Ζήσης 6 (1), Φαραός, Τζόμπρας 3, Τιγγινάγκας Ν. 4, Τιγγινάγκας Α. 5, Μηνάς, Μπαϊμπής Χ. 1, Σκενδέρογλου 2, Βάθης 2, Κεφαλάς 4, Μπαϊμπής Λ.

Κλειώ (Αμπατζής): Φασκιώτης 16, Κίτσος 7 (1), Αμπατζής 2, Καρανάσιος 8, Κόττης 4, Γιώτης 4, Καστανιώτης 8, Σφήκας 2, Σταλίκας

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εικόνα των Super Drunks στο πρώτο μέρος, όπως και το δεύτερο ημίχρονο φωτιά της Κλειώς!