08/10/2020
Τα Βουνά 8 18 12 17 - 55 -
Ice Cream Lovers 22 16 14 16 - 68 -

Super παγωτατζήδες…

Το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο, οι πρωταθλητές Ice Cream Lovers αναμετρήθηκαν με τους Ι5. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την ομάδα του Μιχαλόπουλου να κερδίζει το ματς από την 1η περίοδο. Οι Ι5 προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς και υπέστησαν την 1η τους ήττα στο κύπελλο, με σκορ 55-68!

Η ζημιά για την ομάδα του Λιόλιου έγινε στην 1η περίοδο του αγώνα. Οι Lovers ξεκίνησαν ονειρικά. Το δίδυμο Βασιλείου-Γιαννακόπουλος έβαλε αθροιστικά 16 πόντους, ενώ 1 τρίποντο έβαλε ο Ντούβας. Μόνο ο Καπώνης προσπαθούσε για τους Ι5, έχοντας 6 από τους συνολικά 8 πόντους της ομάδας του. Το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 8-22!

Οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον coach L. να χειρίζεται καλά τις αλλαγές, οι Ι5 έδειξαν ότι μπορούν να ανταγωνιστούν τους πρωταθλητές. 7 πόντους είχε ο Τσιρώνης, με Λίολιο να ακολουθεί με 2 καλάθια. Στην αντίπερα όχθη, τον χαβά τους συνέχισαν ο Βασιλείου και ο Γιαννακόπουλος που είχαν από 5. Οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 26-38 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στα ίδια πλαίσια κινήθηκε και η 3η περίοδος. Οι 2 ομάδες έπαιζαν στον ίδιο, γρήγορο ρυθμό, με αποτέλεσμα να γίνουν κλεψίματα αλλά και λάθη. 5 πόντους με 1 δύσκολο τρίποντο είχε ο Λιόλιος ενώ 2 καλάθια είχε ο Γιαννακόπουλος για τους Lovers. Η διαφορά στην λήξη της κόρνας βρισκόταν το +14 υπέρ των ICL.

Στο 4ο δεκάλεπτο το 1ο λόγο είχαν οι Lovers. Παρά την μεγάλη διαφορά, οι Lovers δεν επαναπαύτηκαν και προσπάθησαν να αυξήσουν την ήδη μεγάλη απόσταση τους από τους Ι5.7 πόντους είχε ο Γιαννακόπουλος ενώ από 1 καλάθι είχαν οι Ντούβας, Λιάπης και Καρκούλιας. 7 πόντους έβαλε ο Τσιρώνης για τους Ι5, αλλά αυτό δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του. Το ροζ πήγε στους Ice Cream Lovers , οι οποίοι κέρδισαν κυρίως λόγω της 1ης περιόδου.

Mvp του αγώνα ήταν Δημήτρης Βασιλείου με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 36:11 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/5 δίποντα (80%), 2/2 τρίποντα (100%) και 0/2 βολές (0%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καπώνης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ (3-4), 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 26:54 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,5%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 21/60 δίποντα (35%), 4/27 τρίποντα (14,8%), 1/4 βολές (25%), 44 ριμπάουντ (10-34), 15 ασίστ, 15 κλεψίματα,2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 25/49 δίποντα (51%), 4/23 τρίποντα (17,4%), 6/15 βολές (40%), 55 ριμπάουντ (9-46), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 23 λάθη.

Ι5(Λιόλιος): Τσιρώνης 14, Παπαγεωργίου 3, Γεωργόπουλος Θ. 4 (7 ριμπ, 7 ασίστ), Γεωργόπουλος Γ.6, Δόγκαλης 6 (8 ριμπ), Αγγιούς, Καπώνης 10 (7 ριμπ,6 κλεψίματα), Λιόλιος 12 (7 ριμπ).

Ice Cream Lovers(Μιχαλόπουλος): Μιχαλόπουλος 2, Βασιλείου 14 (10 ριμπ), Γιαννακόπουλος 27 (13 ριμπ), Λαμπρόπουλος 6 (12 ριμπ, 6 ασίστ), Λιάπης 4, Καρκούλιας 6 (8 ριμπ), Ντούβας 9 (9 ριμπ, 6 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Από την μία η πολύ καλή 1η περίοδος των πρωταθλητών και από την άλλη η τίμια προσπάθεια των «γιωτάδων» στο υπόλοιπο του αγώνα!