12/10/2020
Optimus Priamus 16 7 11 10 - 44 -
Χάνειball 20 12 18 13 - 63 -

Super Χανειball στην πρεμιέρα!

Το απόγευμα του Σαββάτου 10, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, η Χάνειball στην πρεμιέρα της στον τρίτο όμιλο της D2, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε σχετικά εύκολα 44 – 63 των Optimus Priamus .
Πολύ γεμάτο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν καλά στην επίθεση. Οι Priamus μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με Ρουκούνη, Σακελλαρίου και Μπούρμπουλα(4), για να μειώσει η Χάνειball με Βασιλείου, Καραμπά και Γούβη (8– 7). Στην συνέχεια η ομάδα του Μουστάκα έβρισκε λύσεις στην επίθεση με Καλτσάκα, Χατούνογλου(4), και Μπούρμπουλα, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Κ.Κ. Χριστόπουλος ντύθηκε LeBron James και με 11 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 16 – 20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσαν κάπως οι ρυθμοί του αγώνα. Οι Priamus πέτυχαν 7 πόντους με Χατούνογλου , Ρουκούνη και Μπούρμπουλα , ενώ η Χάνειball με Καραμπά(6) και Γούβη(4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23-32.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Priamus να προσπαθούν να μαζέψουν την διαφορά με Χατούνογλου , Λάσκο και Καλτσάκα να σκοράρουν, όμως η Χάνειball με Καραμπά(6) και Κ.Σ. Χριστόπουλο(4) να ξεχωρίζουν είχε μαξιλαράκι ασφαλείας(30-46). Λάσκος, Χατούνογλου από την μία και Κ.Σ. Χριστόπουλος, Βασιλείου από την άλλη διαμόρφωσαν το 34 – 50.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χάνειball μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να τελειώσει μιά ώρα αρχύτερα την υπόθεση νικητή. Βασιλείου, Κ.Σ. Χριστόπουλος(4) και Κ.Κ. Χριστόπουλος έτρεξαν σερί 2 – 8 κλειδώνοντας ουσιαστικά το ματς( 36 – 58.). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι Optimus Priamus βρήκαν σκορ από Χατούνογλου, Λάσκο και Σκουτέρη, ενώ την νίκη των φιλοξενούμενων υπέγραψε ο Καραμπάς με 4 δικούς του( 44 – 63.).
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος του Σεραφείμ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Λάσκος με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Optimus είχαν 18 – 41 δίποντα, ένα – 21 τρίποντα, 7– 12 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Η Χάνειball είχε 24 – 63 δίποντα, 4– 13 τρίποντα, 11 – 16 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.
Optimus Priamus (Μουστάκας): Καλτσάκας 4, Λάσκος 6, Μπούρμπουλας 8 , Ρουκούνης 4, Σακελλαρίου 3 (9ρ.), Σκουτέρης 4, Φλόκας 2, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 13.
Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Βασιλείου 10, Γούβης 6(9ρ.), Καραμπάς 17 (9ρ.), Στασινός 2, Ταβουλαρέας, Κ.Κ. Χριστόπουλος 15, Δ. Χριστόπουλος 2, Κ.Σ. Χριστόπουλος 11 (10ρ.).
Τι μας άρεσε:
Η τεράστια βελτίωση που έδειξε η Χάνειball και 2-3 πολύ ωραίες πάσσες του Ταβουλαρέα!