26/02/2024
Aguanile 18 16 21 15 - 70 -
Milwaukee Sucks 20 15 13 12 - 60 -

Με super frontline έμεινε ζωντανή η Aguanile!

Βράδυ Δευτέρας 26 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και γρήγορο παιχνίδι, οι αδιάφοροι βαθμολογικά Milwaukee Sucks έβαλαν δύσκολα για 35 λεπτά, ζόρισαν πολύ την Aguanile που καιγόταν για τη νίκη, με την ομάδα του Καλαφάτη να παίρνει τρομερή δύναμη από τη γραμμή των ψηλών και να φτάνει τελικά στην πολύτιμη νίκη με 70 – 60.

Οι ομάδες μπήκαν με τρομερή ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν το παιχνίδι σε υψηλό ρυθμό με τους ελαφρώς καλύτερους Sucks, να προηγούνται με 18 – 20. O Οικονόμου με 10 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, με Κυριακόπουλο και Γανέλη να προσφέρουν από 4 , ενώ για την Aguanile που ανέβηκε μετά το πεντάλεπτο,ο Αξαμπανόπουλος τράβηξε το κουπί με 7 πόντους, με Κυριακόπουλο και Barkshire να δίνουν βοήθειες με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 35. Αξαμπανόπουλος με 8 και Ρουκουνάκης με 4 πόντους πάλευαν να φέρουν το ματς στα μέτρα της Aguanile ,όμως οι Sucks με τον Οικονόμου να συνεχίζει το ίδιο βιολί με 6 πόντους, τον Φωτόπουλο να βάζει 5 και τον Κυριακόπουλο να προσφέρει 4, κρατούσαν την πρωτοπορία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση τους σε άμυνα και επίθεση, πήραν δύναμη στο ζωγραφιστό από Σαρρή(9) – Aξαμπανόπουλο(4) και με τον Δάμη να σκοράρει δύο φορές από τα 6.75, ξέφυγαν με 55 – 48. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Sucks που πλήρωσαν τα κενά διαστήματα, είχαν και πάλι κορυφαίο τον Οικονόμου με 8 πόντους, με τον Φωτόπουλο να προσφέρει ένα τρίποντο.

Οι Sucks ξεκίνησαν φορτσάτοι στην τέταρτη περίοδο και με τον Μαυροειδή να ηγείται στην επίθεση με 5 πόντους, μείωσαν στο καλάθι. Σε εκείνο το σημείο, ο Ρουκουνάκης ανέλαβε δράση για τους τυπικά γηπεδούχους με 7 προσωπικούς πόντους δίνοντας αέρα στην ομάδα του, με τον Οικονόμου να απειλεί για τελευταία φορά για τους Sucks και τους Αξαμπανόπουλο - Barkshire να δίνουν τη χαριστική βολή, διαμορφώνοντας το τελικό 70 – 60.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Οικονόμου με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Aguanile (Καλαφάτης):Barkshire 8, Αξαμπανόπουλος 21(9ρ.), Δάμης 10, Ρουκουνάκης 17(8ρ.), Σαρρής 11(10ρ.), Σιμιτσόπουλος 3.

Milwaukee Sucks (Οικονόμου): Γανέλης 5(10ρ.), Κυριακόπουλος 10, Μαυροειδής 7(7ρ.), Οικονόμου 27(8ρ.), Φωτόπουλος 11(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ταχύτητα του παιχνιδιού και η διάθεση των ομάδων να παίξουν ωραίο μπάσκετ.