06/12/2023
Harlems 7 16 26 28 - 77 -
Griffins 14 20 12 12 - 58 -

Με σούπερ δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν οι Harlems!

Στις νίκες επέστρεψαν το βράδυ της Τετάρτης 6 Δεκεμβρίου οι Harlems που ξεπέρασαν το εμπόδιο των Griffins με 77-58. Οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τελικά στην 4η νίκη τους στη φετινή Master League. Οι Griffins ενώ ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και έτσι συνέχισαν το αρνητικό σερί τους για 4η συνεχόμενη αγωνιστική, με το ρεκόρ τους να βρίσκεται στο 2-6.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που φάνηκαν κυρίως στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα με 3-10. Επιθετικά οι Harlems δεν τα πήγαιναν και τόσο καλά, με τον Κοψιδά να είναι ο μόνος που μπορούσε να προσφέρει πόντους με την ίδια ένταση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 7-14.

Ο Κιαχόπουλος πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10(7-17), με τον ίδιο να είναι αρκετά δραστήριος. Η απόσταση έμενε σταθερά σε διψήφιο για τους Griffins, οι οποίοι έπαιρναν σκορ από διαφορετικούς παίκτες. Όσο και να προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο με Λοΐζο, Πατωνίδη Αθανάσιο και Ζαχαρτσένκο να κρατούν μία καλή διαφορά. Στο ημίχρονο ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 23-34 υπέρ των Griffins.

Οι Harlems είδαν τι δεν πήγαινε καλά στο ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Έτσι με ένα σερί 11-0 έφεραν το ματς στην ισοπαλία (34-34), με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται κάτι παραπάνω από 4 λεπτά για να βρουν σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κιαχόπουλο να γράφει το 34-37. Σπυρόπουλος και Αθανάσιος Πατωνίδης έδωσαν επίσης λύσεις στους Griffins, οι οποίοι ξέφυγαν για λίγο στο 40-46, λίγο πριν οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν ξανά (46-46). Μάλιστα με ένα εκπληκτικό καλάθι του Μανίκα από το κέντρο, οι Harlems τελείωσαν μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο (49-46).

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία υπέρ τους και την εκμεταλλεύτηκαν ώστε να φτάσουν στο +10(58-48). Κάντζιος και Κοψιδάς έκαναν καλή δουλειά πίσω από τα 6,75 και κάπου στα μέσα της τέταρτης περιόδου η διαφορά ξέφυγε στο +21(71-50). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν απάντηση στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους και στα τελευταία λεπτά απλώς συμβιβάστηκαν με την ήττα, με τους Harlems να πανηγυρίζουν τη νίκη με 77-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Μανίκας με 15 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Από τους Griffins εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Αθανάσιος Πατωνίδης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Οι Harlems είχαν 19/42 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 9/15 βολές, 44 ριμπάουντ, αλλά και 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Griffins μέτρησαν 13/39 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 5/7 βολές, 35 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Επίσης έκαναν 11 κλεψίματα, 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 21(3ρ.), Μπουρλός, Κάντζιος 14(6ρ.), Σιάμος 10(5ρ.), Ρουσιώτης, Μανίκας 15(9ρ.), Μότσιος, Σταυρόπουλος 7(7ρ.), Δαμίγος 8(8ρ.), Σαρασουάτι 2(6ρ.)

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 16(3ρ.), Ζαχαρτσένκο 2, Σπυρόπουλος 7(5ρ.), Χρόνης, Βιλτανιώτης 6(3ρ.), Καραγιάννης, Λοΐζος 16(5ρ.), Πατωνίδης Α. 9(10ρ.), Πατωνίδης Φ. 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των Harlems!