15/10/2023
Old Firm BC 12 19 13 22 - 66 -
Σκακιστές 10 9 14 27 - 60 -

Super Τρωγάδας και νίκη για την Old Firm!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall η Old Firm, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους επτάψυχους Σκακιστές με 66-60 και τους ανάγκασε στην πρώτη τους ήττα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Old Firm να προηγείται με 12-10, χάρη σε 6 πόντους του Τρωγάδα και 4 του Καλαμπάκου. Ο Αθανασίου με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κανδηράκης και Μιχαηλίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 8 πόντους του Καλαμπάκου, 4 του Ξυλιά και τρίποντο του Ντραγκότι, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 31-17. Το σκορ του πρώτου μέρους, 31-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Σκακιστών ο Αθανασίου από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Μιχαηλίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Φίρμες" είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +15, και τελικά με 4 πόντους του Κανελλόπουλου και τρίποντο του Ντραγκότι, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 44-33. Το συγκρότημα του Σπηλιόπουλου κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Μιχαηλίδη και τα δύο τρίποντα του Κανδηράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 44-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Old Firm άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Τρωγάδα, Καλαμπάκο, Μουγκαράκη, Κανελλόπουλο και Ξυλιά, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 66-60.  Για τους Σκακιστές στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Αθανασίου, Μιχαηλίδης και Κανδηράκης, φτάνοντας μια ανάσα από την τεράστια ανατροπή!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 23/45 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/22 βολές, 14/36 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Old Firm ο Τρωγάδας με 19 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 7/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Σκακιστών ο Αθανασίου με 24 πόντους (double-double), έχοντας 7/15 βολές, 4/11 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Old Firm (Ζαφειράκης): Βασιλείου, Δημητρίου, Καλαμπάκος 16, Κανελλόπουλος 8, Μακρής 2, Μουγκαράκης 5, Ντραγκότι 6 (2), Ξυλιάς 10, Τρωγάδας 19 (1)

Σκακιστές (Σπηλιόπουλος): Αθανασίου 24 (3), Μοουργαζάς, Γερογιάννης, Κανδηράκης 14 (4), Μεγαγιάννης 3, Μιχαηλίδης 19, Χατζάκης

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα της Old Firm για τρία δεκάλεπτα, όσο και η μαχητικότητα των Σκακιστών!