16/01/2024
Reload 20 22 24 22 - 88 -
New World Fix 17 17 30 20 - 84 -

Ντύθηκε “Superman” στο τέλος ο Θεοδωρόπουλος!

Σε ένα ματς θρίλερ για 40 λεπτά, η Reload basketball club εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις αστοχίες των NEW WORLD FIX και χτύπησε οχτάδα, φτάνοντας τις 10 νίκες!

Ισορροπημένα το πρώτο δεκάλεπτο στον Κολωνό, με τους Reload να συνδέονται με το καλάθι με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (έξι διαφορετικοί σκόρερ) και τον Ρωμοσιό με εννέα να οδηγεί τους Fix. O Λουφόπουλος με τέσσερις πόντους έδωσε προβάδισμα τριών στην ομάδα του Περιβολάρη, 20-17, στο φινάλε της πρώτης περιόδου, βάζοντας την έτσι σε θέση οδηγού.

Ζεστές ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες από τα 6,75 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Πανταζή, να σκοράρουν για τους Reload και τoν Santaniello να απαντά για τους Fix. Πανταζής με τρεις και Λουφόπουλος με τέσσερις οδήγησαν το χορό για τους γηπεδούχους και τους έδωσαν αέρα 8 πόντων , 42-34, παρά τους έξι πόντους του Ρωμοσιού και τους τέσσερις του Ζωιτού.

Στην τρίτη περίοδο, ο Γιαννούδης με οχτώ κράτησε μπροστά τους Reload, οι οποίοι όμως είδαν την ψαλίδα να κλείνει σε μονοψήφια τιμή, 54-51, με καλάθια από τον Santaniello, τον Βαμβακούση, τον Ρωμοσιό και τον Ζωιτό. Η ομάδα του Περιβολάρη με τέσσερις πόντους του Δρακάκη κάτω από τη ρακέτα, έκλεισε και τη τρίτη περίοδο, κρατώντας με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, 66-64, έπειτα από τα δύο απανωτά τρίποντα του Βαμβακούση και του Santaniello!

Ξεκινώντας το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ζωιτός με τέσσερις πόντους, έφερε το ματς στα ίσια, 71-71, και να βάλει στη συνέχεια μπροστά την ομάδα του Γαλανού, 71-73! Ο Λουφόπουλος απάντησε με 2/2 βολές, για να τον ακολουθήσει ο Ορέστης με πέντε πόντους και να ξαναβάλει σε προνομιακή θέση ξανά τους γηπεδούχους. Το ματς έγινε θρίλερ, ο Ρωμοσιός με κρύο αίμα έβαλε δύο κρισιμότατες βολές, ωστόσο αυτοί που έφυγαν χαμογελαστοί από το κλειστό της οδού Θεμισκύρας ήταν οι Reload, οι οποίοι με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Θεοδωρόπουλο (1 κλέψιμο, 2/2 βολές στα τελευταία δεύτερα), έφτασαν στην δέκατη τους νίκη για τη σεζόν 23-24'.

Betsson MVP για την ομάδα του Περιβολάρη αναδείχτηκε ο Γιώργος Δρακάκης με 11 πόντους, 17 ριμπαουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, ενώ από τους Fix διακρίθηκε για ακόμη μια φορά ο Αντώνης Ζωιτός με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Reload είχαν 23/43 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 21/30 βολές, 45 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι New World Fix είχαν 29/68 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 25/34 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Γιαννιούδης 14, Δούρος 7, Θεοδωρόπουλος 11, Καραγκούνης, Λουφόπουλος 14, Ορέστης 14, Πανταζής 10, Σαραντόπουλος 7, Δρακάκης 11.

New World Fix (Τασιούδης): Santaniello 17, Αντωνόπουλος, Βαμβακούσης 21, Γαλανός, Δεμερτζής, Ζαμπέτης, Ζωιτός 19, Κιτσαντάς, Λογγίτσης, Παναγιωτάκης, Ρωμοσιός 27.

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπυ που περιμέναμε και τελικά παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Πανταζή. Περαστικά Τάκη!