Vatos Krokos 20 8 12 24 - 74 -
Hood BC 31 14 21 20 - 86 -

"Σβηστή" νίκη για την Hood!

Δεκαπέντε έκανε τις νίκες της στην Master League η Hood καθώς ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των ουραγών Vatos Krokos σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κάρβουνου.

Ένα άκρως ποιοτικό και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και την Hood να προηγείται με 20-31 χάρη στα τρίποντα των Σαρρή - Κουκουλά και τα δίποντα των Αθανασόπουλου - Milicevic. Για τους γηπεδούχους οι Αμαργιανός και Καλλίτσας ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Οι Vatos Krokos πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Βιντζηλαίο και έριξαν στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (38-45). Οι φιλοξενούμενοι, μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως δεν έδειξαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να απειλούνται από τον αντίπαλο.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με τρίποντες "βόμβες" των Κουκουλά και Σαρρή και δίποντα του Πανταζής μαχητικού Λαύκα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (50-66). Τα τρίποντα του Λάζου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι γηπεδούχοι σε αυτήν την περίοδο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Η Hood δεν άφησε το... πόδι απόφαση το γκάζι, πήρε σκορ από τους Πρωτόγερο, Αθανασόπουλο και Λαύκα και έφτασε με εμφατικό τρόπο στη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, γνώρισαν δίκαια ακόμη μία ήττα και παρέμειναν στον... πάτο της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουκουλάς με 36 πόντους (6/9 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6/10 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αμαργιανός με double double και 14 πόντους (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ασίστ).

Vatos Krokos (Λάζος): Αμαργιανός 14 (2,) Λάζος 18 (6), Καλλίτσας 10, Παπαναστασίου 12, Βιντζηλαίος 20

Hood (Πατσάκας): Κουκουλάς 36 (6), Σαρρής 15 (5), Αθανασόπουλος 13, Λαύκας 8, Milicevic 12, Πρωτόγερος 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες.