30/11/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 20 8 17 16 - 61 -
Black Mamba 21 25 19 29 - 94 -

Σβηστά με μια πεντάδα το Mamba!

Αν και κατέβηκε με μια πεντάδα, το Black Mamba ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Brooklyn Bets με 61-94 και μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής παραμένει στην δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Master League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-21. Για τους Brooklyn Bets 11 πόντους σημείωσε ο Μουχίμογλου και 5 ο Νικολαΐδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 10 πόντους έβαλε ο Δημήτρης Μονέος, 6 ο Μπολοτάκης και 4 ο Χιμντάν.

Στη δεύτερη περίοδο το Black Mamba κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με 11 νέους πόντους του Δημήτρη Μονέου, 7 του Γιάννη Μονέου, 4 του Μπολοτάκη και τρίποντο του Ρεπάνη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 28-46. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Νικολαΐδη να σκοράρει 4 πόντους και τους Αγγελόπουλο - Μουχίμογλου να προσθέτουν από 2 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 11 πόντους του Δημήτρη Μονέου και 5 του Γιάννη Μονέου, το συγκρότημα του Μπασδάνη έφτασε στο +27, 31-58, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +20, 45-65! Ο Χαλαβατζής με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της παρέας του Μπαμπάτσικου, ενώ από 4 είχαν οι Μουχίμογλου και Αγγελόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το Black Mamba να επικρατεί με 61-94, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπολοτάκη, Δημήτρη Μονέου, Γιάννη Μονέου, Ρεπάνη και Χιμντάν. Για τους Brooklyn Bets στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αγγελόπουλος, Μουχίμογλου, Χουσέας και Νικολαΐδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 23/47 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/11 βολές, 32/55 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brooklyn Bets ο Μουχίμογλου με 20 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 8/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP του Black mamba ο Δημήτρης Μονέος με 44 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 18/22 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

Brooklyn Bets (Μπαμπάτσικος): Χουσέας 5 (1), Αγγελόπουλος 11, Σάλλαρης 2, Ρούσσος, Μουχίμογλου 20 (1),Χαλαβατζής 6, Νικολαΐδης 17 (2)

Black Mamba (Μπασδάνης): Μονέος Γ. 18 (3), Χιμντάν 10, Μπολοτάκης 14, Ρεπάνης 8 (2), Μονέος Δ. 44 (2)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Δημήτρη Μονέου!