24/06/2020
Deflections 12 20 9 15 - 56 -
Saint Pauli 9 10 11 7 - 37 -

Σβηστά οι Deflections!

Με καλή ψυχολογία θα πάνε στο ντέρμπι ανόδου της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους Lobsters οι Deflections, καθώς για την 17η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Saint Pauli με 56-37 στον Κολωνό!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-5 στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Deflections έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 12-9, με τον Παπακωνσταντίνου να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και τους Νικολαΐδη – Οικονομάκο να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Ο Μπασούνας έξω από την γραμμή των 6,75μ και οι Φεντιούκοφ, Τσαμποδήμος και Τσιχριτζής μέσα από την ρακέτα ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι οράνιε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγελο Σταυρόπουλο με 6 πόντους και βοήθειες των Ανδρέα Σταυρόπουλου – Νικολαΐδη με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 32-19. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Saint Pauli, με τους Τσαμποδήμο (3π), Καραμπά, Φεντιούκοφ και Τσιχριτζή να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Με τον Θωμά Νικολαΐδη να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου πέτυχε 7 πόντους, το συγκρότημα του Χειράκη έφτασε στο +15, 41-26. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 11, 41-30, μετά από 4 πόντους του Καραμπά και τριποντάκι του Τσαμποδήμου. Σκορ τρίτης περιόδου 41-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Deflections κατέβασαν ταχύτητα, ωστόσο η νίκη ήρθε αρκετά εύκολα με 56-37, χάρη σε 4 πόντους του Οικονομάκου και 4 του Νικολαΐδη. Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά σκόραραν οι Σιγάλας, Τσαμποδήμος και Τσιχριτζής με 2 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 17/44 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/5 βολές, 13/56 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Deflections ο Μενδρινός με 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Τσιχριτζής με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ, ήταν αλάνθαστος και είχε 1 τάπα.

Deflections (Χειράκης): Μενδρινός, Νικολάου 2, Κατσαρός 2, Σκανδάλης 2, Σταυρόπουλος Αν. 7, Σταυρόπουλος Αγ. 7, Οικονομάκος 8, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Νικολαΐδης 16 (3), Πάλλας 2, Μαζιώτης 3, Καμπάς 1

Saint Pauli (Μπασούνας): Γαργαλάκος, Τσιχριτζής 6, Τσαμποδήμος 10 (2),  Φουντούκας 3, Πανταζής 1, Μπασούνας 3 (1), Καραμπάς 6,  Σιγάλας 2, Φεντιούκοφ 6

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα και οι ωραίες φάσεις που έβγαλαν οι δύο ομάδες!