16/09/2019
Reddicolo 15 14 9 16 - 54 -
Titans 19 20 12 22 - 73 -

Σβηστά οι Titans!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Titans στον 20ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα του ομίλου επιβλήθηκαν άνετα του Red-dicolo με 54-73 στο κλειστό του Κολωνού το απόγευμα της Κυριακής!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Titans στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς με 6 πόντους του Πόγκα, 4 του Βαγγέλη Ηλιαδάκη και άλλους τόσους του Βασιλάκη, προηγήθηκαν με 6-12, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-19. Ο Χαρακτινός με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αναγνώστου, Νικολόπουλος και Κυρίτσης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +14, 20-34, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 29-39, χάρη σε 4 πόντους του Μούρτου, 4 του Γιάννη Ηλιαδάκη και 4 του Καρατσόλη. Το Red-dicolo κράτησε κοντά στο σκορ ο Μπακόπουλος με δύο τρίποντες βόμβες, ενώ 3 πόντους είχε ο Χαρακτινός.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης λάθη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Τιτάνες να έχουν τον έλεγχο του ματς και με ηγέτη τον Πόγκα με 6 πόντους, αλλά και τριποντάκι του Γιάννη Ηλιαδάκη, διατήρησαν την διψήφια διαφορά, 38-51. Ο Χαρακτινός συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 5 πόντους, με τους Νικολόπουλο και Κυρίτση να συνδράμουν από 2 έκαστος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτη περιόδου, εκεί όπου με τους Μούρτο και Σακκά να πετούν φωτιές με 8 πόντους ο καθένας, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 54-73. Για το Red-dicolo ο Χαρακτινός σημείωσε ακόμη 10 πόντους, φτάνοντας έτσι συνολικά τους 27!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 29/68 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Titans ο Μούρτος με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής 6, Ηλιαδάκης Γ. 7 (1), Μούρτος 14, Καρατσόλης 6 (1), Βασιλάκης 6, Σακκάς 10, Πόγκας 12 (1), Τριανταφύλλου 5, Ηλιαδάκης Β. 5, Μπαμπάτσικος 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!