14/09/2023
Alepoudiarides BC 6 21 13 13 - 53 -
Athens Crips 16 24 11 15 - 66 -

"Σβηστά" στην πρεμιέρα οι Crips!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο του Basketaki Cup οι Athens Crips, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν τους Alepoudiarides με 53-66 στο κλειστό του Περιστερίου!

Κλασσικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Crips στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Λεκάκη, 5 του Σμυρλή και 4 του Αργυρούλη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 6-16! Ο Πατάκας, ο Χατζηαντωνιάδης και Κουτσάγιας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 27-40, χάρη σε 8 πόντους του Λάντζα, 7 του Λεκάκη και τρίποντο του Αργυρούλη. Τους Alepoudiarides κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 10 πόντοι του Πατάκα , ενώ 5 είχε ο Παυλάκος και 4 ο Κουτσάγιας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Λεκάκη η παρέα του Παπαδόπουλου διατήρησε την διψήφια διαφορά, 40-51. Προσπάθησαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 5 πόντοι του Χατζηαντωνιάδη και οι 4 του Μπέση! Σκορ τρίτης περιόδου 40-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Crips διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σμυρλή, Λεκάκη και Αργυρούλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-66. Για τους Alepoudiarides στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χατζηαντωνιάδης, Κουτσάγιας, Γιουβανάκης και Μπέσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 18/53 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 22/60 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 6 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Alepoudiarides ο Χατζηαντωνιάδης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες; και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Athens Crips ο Λάντζας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 4 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Alepoudiarides (Φραντζολάς): Αρμούτης, Γιουβανάκης 2, Κάλλης 2, Κουτσάγιας 8, Μπέσης 8 (2), Πατάκας 14, Παυλάκος 7 (1), Χατζηαντωνιάδης 12 (2), Τζιώτης, Φραντζολάς

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Λάντζας 14, Μαρακάκης 2, Παπαδόπουλος, Αργυρούλης 13 (2), Κουρκουλής 2, Λεκάκης 20 (1), Μαρκαντώνης 4, Σμυρλής 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Crips!