14/07/2021
Στιφάδο Bulls 18 21 17 19 - 75 -
Gourmedistas 7 12 18 16 - 53 -

Σβηστά στους 16 οι Στιφάδο Bulls!

Με σχετική ευκολία οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν τους Gourmedistas με 75-53, στο κλειστό του Περιστερίου, παίρνοντας το εισιτήριο για τους 16 της Master. Οι Στιφάδο Bulls ήταν υπερπλήρης και παραμένουν αήττητοι στην φετινή διοργάνωση, ενώ οι Gourmedistas αποχαιρέτησαν χωρίς να γευτούν την χαρά της νίκης.

Καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Bulls, οι οποίοι πάρα την αστοχία τους κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού από πολύ νωρίς. Με πολλούς αιφνιδιασμούς και πολύ καλή κυκλοφορία κατάφεραν στην λήξη του δεκαλέπτου να ανεβάσουν την διαφορά στο +11, 18-7. Βαρσαμούλης και Παπαδόπουλος είχαν από πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ο Κουφόπουλος καλύτερος των Gourmedistas με πέντε.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Στιφάδο Bulls να συνεχίζουν να παίζουν ωραίο μπάσκετ, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +19, 33-14 (18′). Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους Bulls στο +20 με το σκορ να είναι 39-19 με τους Μυστιλόγλου και Θεοδωρόπουλο να έχουν από έξι ποντάκια, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γεωργαντάς είχε οχτώ πόντους.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι Gourmedistas μπήκαν με σκοπό να μπουν πάλι στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 6-10 (24′) έδειχναν να έχουν βρει τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση, όμως οι Στιφάδο Bulls ανέβασαν την απόδοση τους και την διαφορά με το σκορ να γίνεται 50-31 (27′). Στην λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 56-37 με τον Παπαδόπουλο να έχει πάλι έξι πόντους για τους Ταύρους, ενώ οι “Γκουρμέ” είχαν τον Γεωργαντά και τον Μαυράκη να πετυχαίνουν από έξι πόντους.

Διαδικαστικό χαρακτήρα το τελευταίο μέρος, με τους Bulls να έχουν το πάνω χέρι και τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τέλους, με το τελικό σκορ να γίνεται 75-53 και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την νίκη – πρόκριση. Ο Ρωμοσιός έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο με εννέα πόντους ενώ για τους ηττημένους είχαμε διαφορετικούς σκόρερ.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ο Ρωμοσιός με 16 πόντους (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη, ενώ πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Γεωργαντάς με 16 πόντους (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Στιφάδο Bulls είχαν 2/4 βολές, 26/58 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 19 ασίστ, 59 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Gourmedistas είχαν 3/5 βολές, 19/55 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 τάπα.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ρωμοσιός 16 (2τρ 10ρ 5ασ), Βαρσαμούλης 7 (17ρ), Πρόκος 5 (5ασ 1τρ), Χριστόπουλος 6 (8ρ), Θεοδωρόπουλος 9 (3), Μυστιλόγλου 8 (9ρ), Παπαδόπουλος 11 (1), Κολέγκας 3, Μακρής 4, Βρεττός 6.

Gourmedistas (Σαΐτης): Παπαϊωάννου, Μαυράκης 10 (7ρ), Μπάρλας 8 (9ρ), Πλακομιχελάκης 12 (2τρ 11λ), Κουφόπουλος 7 (8ρ), Γεωργαντάς 16 (2τρ 7ρ 4κλ).

Τι μας άρεσε: Η κατά διαστήματα φοβερή κυκλοφορία της μπάλας από τους Στιφάδο Bulls.