16/01/2024
Nea Tripodokratia 11 10 16 12 - 49 -
Ιπ-πότες 5 11 13 2 - 31 -

"Σβηστά" οι Τριποντοκράτες!

Την μοναξιά της κορυφής του δευτέρου ομίλου της Evolution League συνεχίζει να απολαμβάνει η Nea Tripodokratia, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισε τους Ιππότες με 49-31 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Nea Tripodokratia στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Κόλτηρη και ένα του Κουρούμαλου, προηγήθηκε με 9-2 και έκλεισε τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 11-5. Ο Πεπόνης από την περιφέρεια και ο Μπαρδούσης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 νέους πόντους του Κόλτηρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-16. Τους Ιππότες κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Ανυφαντή και οι βοήθειες των Νταλαμπίρα, Καγκαράκη και Κεκεμπάνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπίτσος πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, 5 του Πανταζή και τρίποντο του Κόλτηρη, έβαλαν τους μπλε στο +10, 37-27! Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 37-29, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σιαπάνης, ενώ νωρίτερα ο ίδιος πέτυχε 4 πόντους και ο Καγκαράκης ευστόχησε έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 37-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γαλάζιοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Κόλτηρη και Βασιλάκο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 49-31. Κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε οι Ιππότες, με τον Μούρτζο να βάζει το μοναδικό καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 10/29 δίποντα και 8/35 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 9/38 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson MVP για την Nea Tripodokratia ο Κόλτηρης με 22 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Σιαπάνης με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Nea Tripodokratia (Βασιλάκος): Δεντάκης 2, Βασιλάκος 6, Κουρούμαλος 3 (1), Κόλτηρης 22 (4), Μιχαλόπουλος, Μπίτσος 9 (2), Πανταζής 7 (1)

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Ανυφαντής 5 (1), Καγκαράκης 5 (1), Κεκεμπάνος 4, Νταλαμπίρας 4, Μούρτζος 2, Μπαρδούσης 2, Ντούκα, Πεπόνης 3 (1), Σιαπάνης 6

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Κόλτηρη!